2023 yılının ilk günlerinde gram altın rekor üzerine rekor kırdı. Tarihi rekor kıran gram altın hareketliliğinin yeni yılda nasıl bir seyir izleyeceği altın yatırımcısı tarafından merak ediliyor. İşte detaylar…

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

2023 yılının ilk günlerinde gram altın rekor üzerine rekor kırdı. Tarihi rekor kıran gram altın hareketliliğinin yeni yılda nasıl bir seyir izleyeceği altın yatırımcısı tarafından merak ediliyor. İşte detaylar…


Yeni yılda gram altın fiyatlarında hareketlilik yaşandı. Yaşanan bu hareketliliğin nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. Bu bağlamda altın yatırımcıları gram altın fiyatları ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Konu ile ilgili olarak uzmanlar tarafından çeşitli yorumlar yapılıyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gram altın ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. 

altin-fiyati-dususte-mi-gram-altin-ceyrek-altin-guncel-fiyatlar-11-ekim-sali-h1665468824-bc9296


Gram Altın için Tarihi Rekor Yenileniyor!


Küresel piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Geçtiğimiz gün ABD enflasyon oranları ve tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Bu bağlamda 
ABD’ de tarım dışı istihdam aralık ayında piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşerek 223 bin yükseldi.

Açıklanan iş gücü verileri ise ABD’ de işsizlik oranının %3,6’ dan %3,5 oranına gerilemiş. Tarım dışı istihdam verileri bağlamında iş gücü verilerinin olumlu yönde seyir izlemesi FED’ in faiz oranında yavaşlamaya gitmesi beklentilerinin arttığını belirtebiliriz.


Piyasaların altın ve dolar üzerindeki olası etkisinden dolayı beklediği ABD enflasyon rakamları açıklandı. Bu bağlamda ABD kritik verilerine baktığımız zaman ABD’ de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Aralık 2022’ de aylık %0,1 oranında azalırken, yıllık %6,5 oranında arttığını görüyoruz. Açıklanan bu verilerin ardından gram altın fiyatları yeniden tarihi rekor kırdı. 


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ulusal piyasaları da etkilemeye devam ediyor. Öte taraftan Çin’ de devam eden korona virüs için sert tedbirler alınmaya devam ediliyor. Burada korona virüsün diğer ülkelere tekrardan sıçramasından ve yeniden kapanmaların yaşanmasından endişe ediliyor.

Yeniden salgının dünya genelinde yayılması ile kapanmalar tekrardan oluşturacak ve bu kapanma ile de tedarik zincirinde kopmalar meydana geleceği ve bunun da ekonomin krizin daha da derinleşmesi anlamına gelmesinden korkuluyor.

NcR5nQWHTE-YGB72Msq0wA


Gram Altın 2.000 TL Olacak!


Küresel piyasalarda yaşanan bu gelişmeler yatırım araçlarını da etkiliyor. Bu kapsamda son zamanlarda hareketlilik yaşayan gram altın ile ilgili olarak Altın ve Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş önemli açıklamalarda bulundu.


Altın Uzmanı Memiş, “Son bir alanımız var, yukarı da ons altın tarafında bin 900 bin 915 dolar seviyesi gümüşün ons fiyatında 25 dolar seviyesi, Bitcoin’de 20 bin dolar seviyesi. Buralardan tekrar alım fırsatları gelebilir. Son bir yukarı yönlü atak ondan sonrada kar satışları beklediğimi söyleyebilirim.

Altın ve gümüş fiyatları yıla hızlı başladı. Orta ve uzun vade de her zaman rekorları konuşmaya devam edeceğiz bu yıl için" diyen uzman isim, "Hem altın hem de gümüş fiyatlarında sık sık şu cümleyi duyacağız: Yeni rekorlar görüldü. Rekora doymayan bir 2023 yılı göreceğiz.

Özellikle gümüş tarafında biliyorsunuz 2022 yılında herkes ‘gümüş yükselmiyor’ diyordu. Ama yılın sonunda bir baktık ki gümüşün gram fiyatı altının gram fiyatını geçti. 2022 yılında altının gram fiyatı yüzde 43 kazandırırken gümüşün gram fiyatı yüzde 45 kazandırdı. 2023 yılının gümüş yılı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


Memiş sözlerine, dolar kuruna yönelik olarak da “Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız şu ifadeleri kullandı: Biz sert düşüşlere ve sert yükselişlere müsaade etmeyeceğiz. Dolasıyla piyasaları kontrol eden bir sistem var karşımızda. Yine hem Merkez Bankası hem BDDK ve Maliye Bakanlığı kontrolü elden bırakmıyor” şeklinde devam etti.  


Altın Uzmanı Memiş, “İç piyasalardaki dinamiklere baktığımız zaman krediler, yapılandırmalar, teşvikler destekler ve EYT gibi birçok konuda Türkiye Ekonomisini pozitif yönde desteklemeye devam ediyor. Dolar tarafından 2023 yılında çok da bir şey beklemediğimizi ifade edebilirim.

Doların alternatifi olan euro sterlin 2022 yılında dip seviyelere geriledi. Yılın son çeyreğinde alım yapanlar bugün kazandı. 2023 yılında farklı para birimlerine yatırım yapanların kazanacağını düşünüyorum. Dövizi bir yatırım aracı olarak görmediğimizi söyleyebilirim. Dolar karşısında tatbikî sterlin ve euro derim” dedi.