Gram altın fiyatları haftaya rekor kırarak girdi. Altın yatırımcısı bu rekor ile bir yandan mutlu olurken bir yandan da endişeli bir şekilde bekliyor. Gram altın fiyatı yeni yılda nasıl bir seyir izleyecek. İşte detaylar…

2022 yılının son günlerinde başlayan gram altın fiyatlarındaki hareketlilik yeni yılda da devam ediyor. Gram altın fiyatlarındaki yükseliş her gün yeni bir rekora doğru gidiyor. Bugün de gram altın fiyatları 1.141,82 de işlem görerek rekor tazeledi. Bu bağlamda altın yatırımcısı bu hareketliliğin nasıl seyir izleyeceğini merak ediyor.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

Gram Altın Haftaya Yeni Rekor ile Başladı!

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler yatırım araçlarını etkilemektedir. Bu ekonomik, siyasi ya da başka herhangi bir alanda olabilir. Çin’ de hala devam eden salgının sert tedbirleri devam ederken aynı zamanda korona virüsün diğer ülkelere sıçraması tehlikesi de bulunuyor. Böylesi bir durumda tıpkı 2019 yılında olduğu gibi dünya geneline yayılan korona virüsten kaynaklı kapanmaların ardında tedarik zincirinde kopmalar yaşanmıştı. Ardından günümüzde de küresel piyasalarda hala etkileri görülmeye devam etmişti. Küresel piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadelenin devam etmesindeki temel sebebin korona olduğunu söyleyebiliriz.

Asya bölgesinde yaşananlara değindik. Öte taraftan ABD’ de yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Ayrıca Rusya’ nın başlangıçta “sınırlı askeri müdahale” olarak tanımladığı ve daha sonra ise güçlü bir Ukrayna savunması ile karşılaşınca savaşın uzadığı bir durum söz konusu oldu. Burada Ukrayna Avrupa için doğal gazın ulaşımı açısından transit konumda olup önem arz etmektedir. Avrupa ülkelerinin çoğu Rusya’ ya enerji konusunda neredeyse yüzde yüz bağımlı durumda olduğundan bu savaş bölgede enerji krizine yol açtı. Avrupa ülkeleri Rusya’ ya uygulanan ekonomik yaptırımlarının karşılığında Rusya’ da enerji kesintisine gitti. Burada Rusya hem uluslararası konjonktürde güvenli enerji tedarikçisi olma izlenimine zarar verdi hem de Avrupa gibi bir enerji ortağını kaybetmek üzere çünkü AB alternatif enerji kaynaklarına yöneldiği gibi alternatif enerji tedarikçisi de aramaya başladı. Yaşanan bu gelişmeler yatırım araçlarını da etkiledi. 

Gram Altın Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Yeni yılda gram altın rekor kırmaya doyamadı. Son zamanlarda özellikle artan fiyatlar karşısında altın yatırımcısı oldukça mutlu. Ancak bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği de merak konusu oldu. Dolayısı ile şunu söyleyebiliriz ki gram altın fiyatındaki her artış aslında her seferinde yeni bir rekor tazelemek olarak görülebilir. 

Altın Piyasası uzmanı Nasri Amcalar, konu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Uzman Nasri Amcalar, gram altının yeni yılda nasıl bir seyir izleyeceğiyle alakalı olarak“biz bu rekorun daha da devam edeceği. Bin 500 lira ve üzerindeki seviyeleri göreceğini tahmin etmekteyiz. 6 ay ve 7 ay sonra baktığımızda gram altın bin 500 lira seviyelerine oturmuş olacak. Yani bu arada geçen sürede gram altında ufak tefek düşüşler yaşanabilir ama düşüşler vatandaşı da yatırımcısını da korkutmasın. Her düşüş bir alım fırsatıdır” dedi. 

Para Piyasaları Uzmanı Hatice Kolçak ise “Altın için beklediğimiz hareket bir miktar geldi. Dirençleri kırarak geldi. Buralarda kalıcı olması gerekiyor. Gram altında artık 1100'lerin üzerine çıktı. 1200 TL'leri hedeflemiştik. Oralara yaklaştık. 2022 altın için kötü bir seneydi. Bütün merkez bankalarının sıkılaşma politikaları içerisinde olduğu bir seneyi geride bıraktık. Altın, gümüş, kriptolarda hep satış gördük. 2023 yılında agresif faiz artışları olmayacak. Bu süreç altına yarayacak. Ons altın tarafında 4 bin dolar beklentisi var. Swiss'ten yapılan açıklamada, ons altın için 2500-4000 bin dolar arasında bir tahmin yapıldı. Ortak bakış açısı altında güçlenme bekleniyor. Sepette yüzde 25 altın olmalı. Bana altın bozduruyor musunuz? diye soruyorlar. Hayır bozdurmuyorum. 2023'te ons altın için benim beklentim 2 bin dolar ve üzeridir. Dolar kurunda bir hareket gelecek. Kontrollü bir yükseliş olacak. 22-23'ler artık uzak değil. 2023 yılında gram altın için tahminim 1500-2000 lira arasındadır. 2023'te bu hedefleri yakalayacağız" ifadelerine yer verdi.