Manchester City'nin başarılı teknik adamı Pep Guardiola, maç sayısının fazlalığından yakındı. Manchester City olarak Şampiyonlar Ligi'nde, Premier Lig'de, Federasyon Kupası'nda ve Lig Kupası'nda şampiyonluk kovaladıklarını kaydeden Guardiola, sıkışık maç

Manchester City'nin başarılı teknik adamı Pep Guardiola, maç sayısının fazlalığından yakındı. Manchester City olarak Şampiyonlar Ligi'nde, Premier Lig'de, Federasyon Kupası'nda ve Lig Kupası'nda şampiyonluk kovaladıklarını kaydeden Guardiola, sıkışık maç trafiğinin oyuncuların sağlığını kötü yönde etkilediğini belirtti. FIFA ve UEFA'nın bu sıkışık maç takvimi nedeniyle oyuncuların bozulan sağlığından sorumlu olduğunu kaydeden tecrübeli teknik adam, böyle ağır bir maç takvimi hazırlamanın insani olmadığını söyledi.Mental olarak hiçbir futbolcunun bu kadar ağır bir maç takviminin kaldıramayacağını söyleyen Guardiola, buna rağmen her maçta kendilerinden forma bekleyen futbolculara teşekkür borçlu olduğunu belirtti.

"Bu şartlarda futbolcuların sağlıklı kalması çok zor"


Manchester City'nin Leicester City'yi 2-0 yendiği maça 6 değişiklikle başlayan Guardiola, sıkışık maç trafiği nedeniyle en iyi çözümün rotasyon olduğunu dile getirdi. Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde zorlu Borussia Dortmund maçlarına çıkacaklarını hatırlatan İspanyol çalıştırıcı, bu maçlardan önce takımının haftada üç maç yapıp da sağlıklı kalmasını kimsenin bekleyemeyeceğini söyledi.Sezon başından beri oyuncularının her hafta içi maç yaptığını kaydeden deneyimli teknik adam, "Bu kadar sıkışık bir takvim olamaz" açıklamasını yaparak isyan etti.

"Tek çözüm rotasyon"


FIFA ve UEFA'nın, hazırladıkları maç takvimiyle oyuncuları adeta öldürdüğünü belirten Guardiola, her ne kadar profesyonel olsa da bu futbolcuların bir makine değil birer insan olduklarını hatırlattı.Bütün futbolcuların son derece özverili şekilde sahaya çıktığını söyleyen Guardiola, buna rağmen her maçta oynamalarının fizîken mümkün olmadığını savundu. Rotasyon yapmadan bu kadar sıkışık bir maç trafiğinden sakatlanmadan çıkmanın imkansız olduğunu söyleyen Guardiola, inanılmaz bir iradeye sahip olsalar da sakatlıkların önüne geçmek için futbolcuların dinlenmeye ihtiyaç duyduğunu belirtti.