ÖTV ödemeden otomobil almak her vatandaşın en büyük hayali olmaktadır. Bunun nedeni ise ülkemizde ÖTV oranlarının yüzde 80'e kadar çıkmasıdır.

İşte herkesin beklediği açıklama geldi! Hangi otomobiller ÖTV ödemeden alınacak? Piyasa değeri... Bilindiği gibi ÖTV miktarında büyük bir artış olmuş idi. ÖTV artı Türk lirasının değer kaybedişi sonucu otomobil fiyatları neredeyse gerçek giriş fiyatının iki katı olmuştu. Bu da sektörde çalışan bayileri, otomobil alıp satanları iş yapamaz duruma getirmişti.
Durumdan en çok üç kesim etkilenmişti: Engelliler, Otomobil satıcıları ve taşımacılık sektörü. Yeni düzenlemeler ile bu üç kesim de rahatlayacak gibi görünüyor.

Hangi Araçlar ÖTV ‘siz Alınacak?

Engellilerin satın alabilecekleri modellerde fiyat eşiği en yüksek 1 milyon olarak belirlenmiş durumda. Bu otomobillerin özürlünün kendi kullanması için gerekli donanıma sahip olması gereksiyor.

Eğer yüzde doksan üzerinde engelli raporu varsa bir yakını tarafından engellinin ihtiyaçları için kullanılacak.

Yüzde seksenlerin üzerinde ÖTV ile araç alımı gerçekten neredeyse olanaksız hale gelmişti. Belirlenen fiyat da oto almaya yeterli değildi. Şimdi 1 milyon altı araçlardaki ÖTV miktarı düşürüldü. Engelliler yine sıfır ÖTV araç alacak.

Son Dakika! Dev Zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Nebati ve Bakan Bilgin’le Görüştü! Asgari Ücret Belli Oldu! Son Dakika! Dev Zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Nebati ve Bakan Bilgin’le Görüştü! Asgari Ücret Belli Oldu!

ilan365.net özel haber