Bilindiği üzere “Konuşanlar” programı ile Hasan Can Kaya RTÜK radarına takılmış ve incelemeye girmişti. Olay ilginç bir şekilde büyüdü ve inanılmaz bir sarmal ile karşımıza çıktı.

Pandemi sürecinde inanılmaz bir başarı ile yıldızı parlayan bir isimdi Hasan Can Kaya. Önce sosyal medya hesabından başlattığı programı sonrasında Youtube platformuna taşınmış ve daha önce benzeri görülmemiş bir sayıda takipçiye ulaşmıştı.

Başarısı Acun Ilıcalı’nın gözünden kaçmayan Hasan Can Kaya programı “Konuşanlar” ile tüm hakkı satın alınarak Exxen TV’ye transfer olmuştu. Tüm buraya kadar herşey normal herkes hayatından memnun ve Hasan Can Kaya hayranları da günden güne artmaktaydı. Taki bir gün Nihat Genç’in Hasan Can Kaya’ya diş bileyip RTÜK radarına sokmasına kadar.

s-7fc524d6c4918d5ca9b8b4cb4116224e85606dd4

RTÜK’ün inceleme başlatması sonrası deyim yerinde ise “Konuşulanlar” programı için yer yerinden oynadı. Nedeni ise aslında özetle Fatih Altaylı’nın “Megafonla Ananıza Sövmüyor Ya Çocuk, Size Ne” sözlerinde saklı.

Öyle ya şimdiye kadar programdan, içeriğinden ve sunucusu Hasan Can Kaya’dan kimse rahatsızlık duymamıştı, zira program hiçbir zaman televizyon ekranlarında olmamış, isteyenin izlediği Youtube platformunda ve sonrasında ücretli abonelik sağlayan paralı bir platform olan Exxen’de yayınlanmıştı.

İzleyicilerinin yanı sıra birçok ünlü isimden de destek alan Hasan Can Kaya hakkında önce şaka mı henüz anlamadığımız şekilde gazeteci olarak bilinen Arif Hür’ün iddiası ile koprolali hastalığı var denildi ki kendisinin belirttiği üzere Tourette sendromunun bir özelliği olan Koprolali, istemsiz şekilde küfretme ve saldırgan sözler söyleme rahatsızlığıymış.

Medyada Hasan Can Kaya’nın sakladığı hastalık başlıkları ile yer alan haberlerden sonra bir haber daha yer almaya başlandı. Onedio platformu başta olmak üzere birçok platformda RTÜK’ün sadece ATV ekranlarında işi olmayan ünlülere ceza kestiği anlatıldı. Bu anlatımda herkesin bildiği, birçoğumuzun da gerçekten travma yaşamasına neden olan ama RTÜK’ten hiçbir şekilde inceleme ve ceza almayan yapımlara da yer verildi.

Hepinizin malumu olan gerdek sahneleriyle başlatalım. Bizler televizyon ekranlarda o kadar korkunç anlar izledik ki kimilerimiz için bu sahneler birer travmaya dönüştü.

Öncelikle bir dönemin tüyler ürperten sahnesi ATV ekranlarında yayınlanan ‘Hayat Devam Ediyor’ adlı dizide Hayat ile Abbas Ağa’nın gerdek gecesini veren sahneyi hatırlatan haber bize yine o dehşeti hatırlattı. Evet doğru bu sahne ekranlarda yer aldı ve herhangi bir rahatsızlık RTÜK tarafından yaşanmadı.

Hatırlar mısınız bilmem; ATV ekranlarında yayınlanan ‘Hayat Devam Ediyor’ adlı dizide Hayat ile Abbas Ağa’nın ‘birlikte oldukları’ sahneyi hiçbir sorun olmadan izlemiştik.

Yine ATV’de yer alan Bir Zamanlar Çukurova’da Demir ile Züleyha’nın o ‘meşhur gerdek’ sahnesine de platformlar yer verdi zira bu sahne de iğreti durumuna karşın sorun olmamıştı.

Son olarak Hasan Can Kaya’nın programına gelen inceleme kararı, gündemde sürekli yer bulan, özellikle de kadına şiddet ve cinayetlere zemin hazırlayan hatta körükleyen şiddet konusunu tekrar tartışmaya soktu. Sürekli halde birçok kesim tarafından eleştirilen, rahatsızlık duyulan ve tepki alan aşağıdaki sahne ve projelerin neden RTÜK inceleme ve değerlendirmesine girmediği merak konusu oldu. Ayrıca seçim yasaklarına uymayan kanallar da ceza almaması ile ayrıca gündeme tekrar taşındı.

·         Bir Zamanlar Çukurova: Yayınlandığı kanal ATV. 5 kez genel şiddet. 6 kez silah görünümü. 12 bağırma. 3 kadın yalvarması. 6 kez ölüm tehdidi.

·         Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz: Yayınlandığı kanal ATV. 119 kez silah görünümü ve söylemi. 19 kez şiddet, tehdit ve ölüm söylemi. 27 kez öldürme eylemi.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

·         Hercai: Yayınlayan kanal ATV. 17 kez şiddet. 10 kez silah görünümü. 71 kez bağırma, kadın yalvarması. 12 kez şiddet söylemi ve ölüm tehdidi.

·         Sen Anlat Karadeniz: Yayınlandığı kanal ATV. 17 kez kadına şiddet, zorlama ve genel şiddet. 30 kez silah görünümü ve söylemi. 21 kez bağırma, 12 kez kadın ağlaması, 6 kez psikolojik şiddet.

·         Kuzgun: Yayınlayan kanal Star TV. 25 kez silah görünümü, 8 kez bağırma, 7 kez şiddet, tehdit ve ölüm söylemi.

·         Kardeş Çocukları: Yayınlayan kanal Star TV. 13 kez silah görünümü, 4 kez bağırma, 21 kez şiddet, tehdit ve ölüm söylemi.