Ülkemiz son günlerde her gün hatta saatler arası ile yeni bir deprem haberi ile uyanmakta son olarak Hatay Samandağ’da 4.5 Büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

11 ilimizin etkilendiği ve 44.218 kişinin can verdiği Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli olarak 7.6 ve 7.7 şiddetindeki iki depremin yaraları hala sarılmaya çalışırken geçtiğimiz günlerde Hatay merkezli büyük bir deprem daha meydana gelmişti.

20 Şubatta meydana gelen 6.4 şiddetindeki deprem nedeni ile hasarlı binaların yıkılması sonucu bazı vatandaşlarımız yaralanmış bazı vatandaşlarımız ise hayatlarını kaybetişti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bu büyük üç depremde can kaybını 44.218 kişi olarak açıklamıştı ki dün bir deprem daha meydana geldi.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Hatay’ın Samandağ ilçesinde gerçekleşen ve merkez üssü Akdeniz Antakya körfezi olan 4.5 şiddetinde bir deprem daha yaşandı. Yapılan açıklamaya göre Samandağ’a 3.25 kilometre mesafede meydana gelen bu depremin yerin 13,29 kilometre derinliğinde meydana geldiği açıklandı.

Defne’de de Deprem Olmuştu

Bilindiği üzere 23.02.2023 tarihinde yine Hatay’ın Defne ilçesinde de 9.76 kilometre derinlikle 5 büyüklüğünde bir deprem daha olmuş ve Hatay valisi Doğan yaptığı açıklama ile birkaç hasarlı binanın yıkıldığını bunun dışında bir can kaybının meydana gelmediğini açıklamıştı.

Yaşanan bu artçı sarsıntılar yıkım çalışmaları ve eşya alım işlemlerini zora sokar iken İç İşleri Bakanlığı ilgili kurumlardan destek alınmadan hasarlı binalara girilmesinin yasak olduğunu açıklamıştı.

Arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde ise vatandaşlar bu artçı sarsıntılar ve yeni depremler nedeni ile korku yaşamaya devam ederken bir diğer merak ettikleri konu ise eşyalarının hasarlı yapılardan nasıl alınacağı oldu.