Hatay’ın İskenderun ilçesinde, depremden dolayı kaynaklanan doğalgaz sorunlarının giderildiği ve kentin büyük bölümünde doğalgaz akışının sağlandığı bildirildi.

6 Şubat gecesi Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerden biri de Hatay. Deprem sonrasında şehirde doğalgaz sorunu yaşanmaya başladı.

İskenderun Kaymakamı Mustafa Sefa Demiryürek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda; doğalgaz şebekesinde teknik kontrollerin tamamlandığını açıkladı. Demiryürek, paylaşımında;

Eski İsrail Savunma Bakanı İç Savaştan Korktuğunu Açıkladı Eski İsrail Savunma Bakanı İç Savaştan Korktuğunu Açıkladı

“Deprem nedeniyle kesinti yapılan doğalgaz şebekemizde teknik kontroller tamamlanmış olup, şehrin tamamına doğal gaz akışının sağlandığı bildirilmiştir. İlgili şirketin 444 4187 numaralı Çözüm Merkezi aranarak Gaz Açma Talebinde bulunulması halinde doğal gaz kullanıma açılacaktır” ifadelerine yer verdi.

Bölgede sarsıntılar sürüyor

Hatay’ın Antakya ilçesinde,4 Mart sabahı saat 06.03’te 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) açıklamasına göre; bölgede meydana gelen sarsıntı 7,23km derinlikte gerçekleşti.

AFAD ayrıca, saat 8.26'da Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 3.6 büyüklüğünde, saat 8.27'de ise Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde 4.4 büyüklüğünde sarsıntıların gerçekleştiğini bildirdi. Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde saat 03.20'de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre; sarsıntı 7 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Hatay’da 13 kişinin öldüğü binanın sorumlusu 4 kişi tutuklandı

Hatay'ın Belen ilçesinde, depremde yıkılan bir binanın 2 şantiye şefiyle, proje müellifi ve yapı denetim sorumlusu tutuklandı. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle Hatay'ın Belen ilçesine bağlı Karaağaç Konarlı Mahallesi Asri Caddesi'nde çöken binada, 13 kişi yaşamını yitirdi.

Bu olaya ilişkin İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında; şantiye şefleri Hakan Koç ve İsmail Öztürk, proje müellifi Bahtiyar Ergün, yapı sahibi İbrahim Sunar, mimari proje müellifi Yıldız Akçalı Ergün ve yapı denetim sorumlusu Cihat Ateş Hatay'da gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcılara ifade verdi.

Tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen şüphelilerden Hakan Koç, İsmail Öztürk, Bahtiyar Ergün ve Cihat Ateş, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan tutuklandı. Diğer şüpheliler İbrahim Sunar ve Yıldız Akçalı Ergün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.