Şanlıurfa Valiliği tarafından, depremzedelere konteyner kent kurulacak alanlara ilişkin, "Konteynerler alana geçici olarak konulacak, yapı inşası söz konusu olmayacaktır. Tarım arazilerinin korunması her zaman birinci önceliğimiz olup, tarım arazilerinde yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceğiz" açıklaması yapıldı.

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'ndan ittifak teklifi gelmedi! Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'ndan ittifak teklifi gelmedi!

Şanlıurfa Valiliği, 6 Şubat gecesi meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılacak olan konteyner kent uygulamasının kalıcı olmayacağını, önceliklerinin tarım arazilerini korumak olduğunu belirtti. Valilikten yapılan diğer açıklamalarda; depremden Şanlıurfa’nın da etkilendiği ve ilk andan beri bütün yardım ekiplerinin bölgede görev aldığı ifade edildi.

Evi yıkılan veya ağır hasar alan vatandaşlar için konaklama sorununun çözülmesinin öncelik olduğunu belirten valilik, Haliliye ilçesi Ulubağ Mahallesi’nin şehir merkezine yakın olması sebebiyle konteyner kent alanı olarak belirlendiğini açıkladı.

Bazı basınlarda, seçilen alanın yanlış olduğuna dair dolaşan söylentilere ilişkin şu açıklamalar yapıldı:

"Söz konusu taşınmaz, 2014 yılında imar planında yapılaşma amacı barındıran teknopark alanı olarak arsa vasfıyla hazine adına tescil edilerek Harran Üniversitesine tahsis edilmiştir. 2020 yılında da Harran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından turizm ve otelcilik uygulama oteli yapılmak üzere tahsisin irtifak hakkına dönüştürülmesi talep edilmiş olup, talep uygun bulunmuştur. İmar planları onay süreçleri sonrasında da arazinin vasfı, arsa olarak değişirken bir itiraz olmamıştır. 2014 yılında yapılan imar planı değişikliğine o zaman itiraz etmeyenlerin bugün depremzedelerimiz için geçici barınma alanı olarak yapacağımız çalışmaya itiraz etmeleri tezatlık oluşturmaktadır. Kaldı ki konteynerler alana geçici olarak konulacak, yapı inşası söz konusu olmayacaktır. Tarım arazilerinin korunması her zaman birinci önceliğimiz olup, tarım arazilerinde yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceğiz. Devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek depremzedelerimiz için toplu yaşam alanlarını bir an önce kurup vatandaşlarımızın sorunlarını çözeceğiz."