Hatay Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki içme suyu probleminin artarak devam ettiğini bildirdi.

Hatay Belediyesi, kentteki acil içme suyu probleminin devam ettiğini belirterek ,"Paydaşlarla iletişime geçilmiş ve problemin çözümü için girişimlerimiz devam etmektedir" açıklamasını yaptı.

Büyük bir felakete sebep olan Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay, temiz su bulmakla ilgili sorun yaşandığını belirtti. Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuya ilişkin #hataydasuyok etiketiyle açıklama yaptı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada "İlimizde Sağlık Bakanlığı ve HATSU tarafından şehir şebekesi suyunun tahliller sonuçlanıncaya kadar içilmemesi önerildi. Acil içme suyu problemi ne yazık ki artarak sürmektedir. Paydaşlarla iletişime geçilmiş ve problemin çözümü için girişimlerimiz devam etmektedir" denildi.

Hatay Belediye Başkanı Savaş: İnsanoğlunun 40-50 nesilde bir görebileceği depremdi.

İsmet Özçelik’in programına bağlanan Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş hem yetkililerin hem de Türk milletinin azmi ile Hatay’ın tekrar inşa edileceğini ifade etti. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezinde yaşanan depremin 40-50 nesilde bir görülebilecek bir deprem olduğunu söyleyen Savaş, deprem bölgesinden ayrıntıları aktardı.

Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik! Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik!

Kurtarma çalışmalarının gittikçe daha organize bir şekilde devam ettiğini bildiren Savaş, can kaybının çok sayıda olmasının en büyük üzüntüsü olduğunu, fakat geride kalanlar ve Hatay’ın yaşatılması için çalışacağını dile getirdi. Savaş, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Gittikçe daha organize oluyoruz hem birbirimizle hem diğer kurumlarla daha fazla birlikte çalışma imkânımız oluyor. İnşallah daha iyi olacak. Tek temennimiz bu; yaşayan insanlarımızın hastalanmadan 3-5 ayı geçirmesini sağlamak ve olabildiğince yıkıntı altındaki insanlarımızı kurtarabildiğimiz kadar kurtarmak. Tabii ki çok yıkılmış evimiz var. Bunların tekrar ayağa kaldırılması lazım. Önce şu pansumanı yapacağız ama daha sonra radikal bir işlemden sonra çok iyi bir yapılanma ile tekrar şehrimizi ayağa kaldırmak zorundayız. Bu azmimiz hem bizim hem Türk milletinin azmi ile biz Hatay’ı tekrardan inşa ederiz. Bu deprem insanoğlunun muhtemelen 40-50 nesilde bir göreceği depremdi. Ben İstanbul’u, Ankara’yı, Eskişehir’i, Adana’yı, Hatay’ı yaşadım. Son bütün depremlerden nasiplendim. Ama hepsini toplayın. Hepsi Pazartesi saat 04:17’de olan depremin inanın 4’te 1 etkisini etmez. Şu var; fiziken Hatay’ı tekrar yerine getirebiliriz ama can kaybımız çok oldu en büyük üzüntümüz bu. Ama geride kalanları ve Hatay’ı yaşatmamız lazım.”