Son dönemlerde çıkan orman yangınlarında hayvanların tedavisi için topladığı parayla gündeme gelen Haytap'ın sahibi kim merak ediliyor. Haytap kimin? Haytap ne iş yapar?

Son dönemlerde ülkemizin çeşitli il ve ilçelerinde çıkan orman yangınlarında birçok yardım vakfı ve kuruluşu büyük rol sahibi oldu. Gerek ormanların tekrardan yeşillendirilmesi gerek orman yangınlarında zarar gören vatandaşlar ve belki de en çok yardıma muhtaç olan hayvanlara milyonlarca destek ve yardım toplandı. Yangında toplanan para yardımlarından en büyük payı neredeyse Haytap aldı. Haytap'ın topladığı yardımları yangında zarar gören hayvanların tedavisinde ve bakımında kullandığı biliniyor. Ancak son dönemde ortaya atılan iddialar karşısında Haytap, gönüllülerin güvenini yitirmeye başladı. Yangında zarar gören hayvanların bakımı ve tedavisi için milyonlarca lira toplayan Haytap'ın hayvanlara klimasız çadırlarda baktığı görüntüleri, bazı vatandaşlar tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Topladıkları paraları ne yaptıkları sorulan Haytap'tan açıklama gelse de hayvanseverler bu durumu araştırmaya devam ediyor. Yangında hayvanlar için para yardımı toplayan Haytap kimin merak ediliyor. Haytap'ın sahibi kim? Haytap Vakfını kim kurdu? Haytap nedir, ne iş yapar?

kako-2EHBMFjTKdL8EZ7p

Haytap Nedir? Ne İş Yapar?

Son olarak Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları, ülkemizin birçok yerine yayıldı. Marmaris, Köyceğiz, Fethiye, Manavgat derken hemen hemen birçok tatil beldemizin ormanları yandı. Bir türlü kontrol altına alınamayan orman yangınlarında çok sayıda hayvan yanarak can verdi. Orman yangınlarında yanarak hayatını kaybeden hayvanların yanı sıra yangından kurtulan yaralı ve sağ hayvanlarımızda koruma altına alındı. Yangında zarar gören, yaralanan hayvanlara pek çok veteriner ve hayvan sağlık kuruluşu ücretsiz sağlık bakım hizmeti sundu. Yangında yaralanan hayvanları tedavi etmek ve ettirmek için vatandaşlardan para yardımı toplayan kuruluşlar da bulunuyor. Yangında hayvanlar için para ve yardım toplayan Haytap, hayvanseverler tarafından araştırılmaya başlandı. Haytap nedir, ne iş yapar merak ediliyor.

190803-680x365_c

Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Duyurdu: 10.000 TL Üzerinde EK ÖDEME ve KREDİ! Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Duyurdu: 10.000 TL Üzerinde EK ÖDEME ve KREDİ!

Haytap bir yardım vakfıdır. Hayvanlara yardım etmek için kurulmuş olan köklü bir vakıftır. Haytap'ın açılımını Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği'n den almaktadır. Haytap tüzel bir kişilik olan fedarasyonun kurulmasından sonra çalışmalarına 'Haytap' olarak devam etmiştir. Haytap; doğanın korunması ve hayvan hakları konusunda çeşitli çalışmalar yapan bir yardım kuruluşudur. Hayvan Hakları Fedarasyonu olarak da bilinen Haytap, doğaya zarar verilmesi veya hayvanların zarar görüp hayvan haklarının ihlilali durumunda devreye girer. Doğanın zarar görmesi ve hayvan haklarının savunulması durumlarında, kamuoyunu bilinçlendirmek ve iyileştirmek için çalışmalar yapar. Haytap'ın toplamda 20 tane merkezi vardır. Haytap'ın 19 tanesi Türkiye'de 1 tanesi Azerbeycan'da olmak üzere 20 tane merkezi vardır. 

haytap-sahra-hastanesi-1200x720

Haytap'ın Sahibi Kimdir? Kimin?

Orman yangınları sırasında zarar görmüş binlerce hayvanın tedavi sürecini ve tedavisini üstlenen Haytap'ın kime ait olduğu, sahibi veya sahipleri merak ediliyor. Orman yangınlarında hayvanseverlerden çeşitli para yardımları toplayan ve Haytap yani Hayvanları Koruma Fedarasyonu'nu kim kurdu araştırma konusu oldu. Haytap tüzel bir kuruluştur. Belli bir amacı gerçekleştirmek için toplanan kişilerin kurduğu bir kuruluştur. Haytap'ın belli bir sahibi veya kurucusu yoktur. Birçok hayvan ve doğa sever kişi tarafından ortak bir payda ve çalışma doğrultusunda toplanmasıyla kurulan bir yardım kuruluşudur.

Haytap 9 Temmuz 2008 yılında kurulmuştur. 13 senedir faaliyetlerine devam eden Haytap'ın toplam 20 merkezi bulunmaktadır. Bu 20 merkezin 19 tanesi Türkiye'de bulunurken 1 tanesi ise Azerbeycan'da bulunmaktadır. Öte yandan Türkiye'de 70 temsilciliği vardır.