Bakan Nebati, Türkiye’nin her ilinde yürütülen kentsel dönüşüm kapsamında ciddi bir geri dönüş alındığını dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa’da AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati yaptığı açıklamada, Türkiye’deki konut ihtiyacının giderilmesi adına yeni adımlar atıldığını ifade etti.

Nureddin Nebati yaptığı açıklamada; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla birlikte, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hasar gören binaların yeniden yapılandırılması için gayretli bir çalışma yürütüldüğünü belirtti. Bakan Nebati aynı zamanda, kentsel dönüşüme fazlasıyla önem verdiklerini ifade etti.

"İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin diğer illerinde kentsel dönüşüm adımlarını attık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla iş birliği içerisinde, kentsel dönüşüm kapsamında ne yapabiliriz diye üç haftalık yoğun bir çalışma planı bu hafta başlatıldı. Bu proje çevresinde, konut sahibi, hasarlı ya da kentsel dönüşüm içerisinde olan konutlarla ilgili kampanyalar düzenlendi. Bunun yanında, bu konutların yapımında rol almak isteyen müteahhitlerin de bu projeden yararlanabileceği bir yapı oluşturuldu.”

Hazine ve Maliye bakanı Nureddin Nebati, “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı! 0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı!

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın vermesi gereken 600 baz puan yardım miktarını 840 baz puanına çıkararak 1,49 faiz oranıyla birlikte 840 baz puanını biz karşılayacağız. Bu oranlar sayesinde kentsel dönüşüm projesinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmış oldu. İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde bu projeye dair ciddi bir talep oluştu. Tüm belediyelerle birlikte iş birliği içerisinde kentsel dönüşüm projesini gerçekleştirme sorumluluğunda olduğumuzu belirttik.”

Nureddin Nebati, vatandaşların uygun koşullarda ve kredilerle evlerini yenileyebileceğini dile getirerek müteahhitlerin de bu alanda yer alabilmesi için oluşturdukları özgün tasarımın yararlı olacağını ifade etti. Bakan Nebati, açıklamasının devamında; belediyelerin ortaya koyacağı gayret ve çalışmalarla da depremden hasar gören bölgelerdeki yapıların inşasında hızlı bir gelişme ortaya çıkacağını belirtti.