Hazır olun maskeler çıkıyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca maskesiz günler için tarih verdi

Maskenin çıkacağı tarih Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Peki maskesiz günler ne zaman gelecek? Maske takmayı ne zaman bırakıyoruz?

Gündem 02.06.2021 - 19:42 02.06.2021 - 19:49 Volkan Arık

Koronavirüs bilim kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı, önemli açıklamalarda bulunurken özellikle maskesiz günlerin artık çok yakın olduğunu söyledi. Peki maske takmayı ne zaman bırakacağız? Maskeler ne zaman çıkacak? İşte Sağlık Bakanı Fahrettin kocanın maskesi günler için verdiği o tarih…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yapılan bilim kurulu toplantısı sonrasında vatandaşların en çok merak ettiği soruya yanıt verdi. Neredeyse bir buçuk yıla yakın süredir devam eden koronavirüs salgınının başından beri maske takmak zorunda kalan vatandaşlar maskeleri çıkaracakları günleri merak ediyordu. Maskeler ne zaman çıkıyor, maskesiz günler ne zaman başlıyor gibi birçok sorunun yanıtı araştırılıyor aynı zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ya da sosyal medyadan bu sorular yöneltiliyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün çevrimiçi yapılan bilim kurulu toplantısı sonrasında maskelerin çıkacağı tarihi verdi.

hazir-olun-maskeler

Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz olacak

Bilim kurulu toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenleyen Fahrettin Koca "Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak." dedi. Fahrettin Koca açıklamasının devamında ise herkesin aşılama takvimine uyuması gerektiğini, aşılamanın zamanında yapılması durumunda yaz sonunda maskeleri artık çıkacağımızı söyledi. Bakan Fahrettin koca açıklamasının devamında, “Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak. Salgının hastalık yükü kadar sosyal yükü altında da yorulduk. Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından değil daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de bireysel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu.” dedi.

Herkesi aşı olmaya davet etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısında aşılama süreci ve Türkiye'de mevcut olan aşılarla ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu. Ülkemizde son günlerde Kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırılmalar yapıldığını belirten Sağlık Bakanı koca, aşıların birbirine karşı üstünlük ya da zayıflıklarına göre değerlendirme yapacak kadar zaman geçmediğini söyledi. Bunun için uzun yıllar sürecek izlemeler gerektiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,” Burada önemli olan, güvenlik ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır. Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz bu kriterleri esas alarak en güvenli ve en etkili aşıları vatandaşlarımızın kullanımına sunmak üzere çalışmalar yürütmekte ve yol göstermektedir. Yani, ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz. Bunların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi, yakın gelecekte mümkün de olmadığını hatırınızda tutmanızı istirham ederim. Bu sebeple sıranız geldiğinde hangi aşı ile aşılanma imkanınız varsa güvenle o aşıyı olmalısınız.” ifade etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@