Son toplantısında seçime ittifak adıyla girme kararı alan HDP, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayacağını açıkladı.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Halkların Demokratik Partisi, TİP ve EMEP’in de yer aldığı 6 siyasi partiden oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı bünyesinde 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere girme kararı alırken, yapılacak seçimlerde ise aday çıkarmayacaklarını ifade etti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan partilerin 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaklarını açıkladı.

‘Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağımızı tüm kamuoyuna deklare ediyoruz…”

Buldan, Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrası şartların ve koşulların değişmesi sebebiyle cumhurbaşkanı adayı çıkarma konusundaki tutumlarını yeniden gözden geçirdiklerini belirtirken, seçime de 2 aydan kısa bir süre kaldığını da vurguladı. Buldan, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağımızı tüm kamuoyuna deklare ediyoruz” ifadelerini kullanırken, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da deklarasyonların tutumlarını tüm açıklığı ile ortaya koyduklarını söyledi.

Depremin yarattığı hasarın ve yıkımın doğal bir sonuç olmadığının ve siyasi bir sorumluluk olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Sancar, demokratik bir geleceği inşa etmenin, özgür bir geleceği kurmanın ve büyük başar tesis etmenin ancak birlik ve mücadele ile yürütüleceğini aktardı. Sancar, HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmama kararının temelinde de bu gerekçenin yattığını söyledi.

Yapılan basın toplantısında ayrıca, ittifakta yer alan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Hasan Öztürk, Sosyalist Meclisler Federasyonu Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve Toplumsal Özgürlük Partisi Dönem Sözcüsü Juliana Gözen de konuşma yaptı.