HeForShe ya da He for She olarak bilinen hareket nedir? Kerem Bursin'in Türkiye Sözcüsü seçildiği He For She kampanyası amacı nedir? Yardım kuruluşu mu? Hangi ülkelerde destekliyor?

Adını bu aralar sıklıkla duyduğumuz sosyal medyada kamu spot gönderilerini gördüğümüz HeForShe kampanyası nedir?

HeForShe ya da He for She diye yazılabilen kampanya Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi tarafından 2014 yılında başlatılan cinsiyet eşitliğinin bilinçlendirilmesi için çalışamalar yapan hareketdir. 

Sosyal medyada #HeForShe etiketi ile bilinçlendirmeler yapılmaya devam ediliyor. HeForShe'nin ülkemizde en büyük destekçilerinden biri Koç Holding'dir. Bu kapsadma Ali Koç başkanı olduğu Fenerbahçe SK'nü de dahil ederek harekete farkındalık çekmeye çalışmıştır.

HEFORSHE HAREKETİNİN AMACI NEDİR?

Emekliye Ek Ödeme ONAY Aldı: 30.000 TL'ye Kadar Hesaplarda! Emekliye Ek Ödeme ONAY Aldı: 30.000 TL'ye Kadar Hesaplarda!

Hareketin amacı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin farkına varılması ve bilinçlendirilmesidir. Bu kapsamda erkeklerin ve erkek çocuklarının toplumlarda dayatılan egemen kültürünün eşitsizliğe açtığı nedenlerin farkına varılması sağlanmaya çalışılıyor. HeForShe ile kalıplaşan cinsiyet rollerini kırmak ve eşitlik için farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.

Kadınlara yapılan ayrımcılık hakkında toplumu bilinçlendirme amacıyla kurulan bu dayanışma harketi her sene daha da büyüyor. Özellikle bizim gibi ülkelerde kadına biçilen değer hakkında bu hareket önemli bir basamak olarak görülmektedir. 

HeForShe hareketinin logosunda yer alan kadın ve erkek sembolleri kadın ve erkeğin eşitliğini ve birliğini temsil etsede bu logo ve hareketin adı tartışmalara neden olmuştur.

Bu hareket kapsamında BM Kadın İyi Niyet Elçisi Emma Watson yönetimdeki iş kollarında erkekleri cinsiyet eşitliği sağlamaları için çağrı bulundu ve kadınlara yönelik şiddet ve tehditten erkeklerin sorumlu olduğunu hatırlatarak bunu durdurmak için erkeklerin insan haklarına saygı duymaları ve şiddete karşı harekete geçmeleri çağrısında bulundu.