Rusya’da ilk insansı bekçi robot, Moskova’da güvenlik görevlisi ve kapıcı olarak çalışmaya başladı.

Rusya’nın Moskova bölgesinde yapılan ve yerli yapım olan ilk insansı robot, bir bilgisayar şirketinde göreve başladı. Bu ilk insansı robot, hem kapıcı olacak hem de güvenlik görevlisi olacak.

İlk insansı robotu geliştiren Rus Promobot şirketi yeni robot ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, robotun ofisin ziyaretçilerini karşılayacak ve erişimlerinin olup olmadığını kontrol edeceği ifade edildi. Yapılan açıklamada, robotun yazılımına erişim kontrolünün ve yönetim sisteminin de entegre edildiği belirtilirken, bunun sayesinde de robotun insanların kimliklerini tarayabildiğini ve şirketin veri tabanındaki bilgilerle de karşılaştırabildiği aktarıldı.

İlk insansı robot hem kapıcı hem de güvenlik görevlisi olacağı için ofise erişimi tespit edilemeyen kişileri de anında belirleyebiliyor. Buna göre, ofise erişimi tespit edilemeyen bir kişinin de robottan sekreteri aramasını isteyebildiği ifade edildi. Bu talepten sonra sekreterin, robotun sağladığı video iletişim sayesinde de gelen kişiyle konuşabileceğinin ve ziyaretinin amacını da öğrenerek robota geçiş sağlama emrini verebileceğinin altı çizildi.

Sıradan bir resepsiyonun yaptığı her şeyi kolaylıkla yerine getirebiliyor

Rus Promobot şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Yujakov, piyasaya sürülen robotları ile ilgili Rus medyasına açıklamalarda bulundu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yujakov Rus medyasına verdiği demeçte, robotun geçiş kartı verdiğini ve nüfus cüzdanını taradığını söyledi. Bu işlemleri yapan ilk insansı robotun da bilgilerin ya da belgelerin gerçek olup olmadığını da kontrol edebildiğini belirten Rus şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Yujakov, robotun yaptığı kontrollerden sonra ofise erişimi sağladığını söyledi. Bunun yanı sıra ofise ziyaret için gelen misafirlerle de sıkılmamaları için farklı konularda sohbet edebildiğini söyleyen Başkan Yujakov, sıradan bir resepsiyonun yaptığı her işlemin bu insansı robot tarafından da kolaylıkla yapılabileceğini işaret etti.

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

Diğer bir yandan Rus Promobot şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Yujakov, robotun herhangi bir maaş talep etmediğini ve bu sayede de masraflarını 6 ay gibi kısa bir sürede karşılayabildiğini de yaptığı açıklamaya ekledi.