Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremlerin etkileri devam ediyor. Riskli yapılarda oturan kiracılar için emsal niteliğinde karar çıktı. Kiracılar sözleşmelerini hiçbir yaptırım uygulanmadan feshedebilecek! Kira sözleşmesinin haklı feshi için gereken şartlar nelerdir? İşte detaylar…

Merkez üstü Kahramanmaraş olan ve 11 ilimizi etkilen deprem felaketinin ardından yeni kararlar alınmaya devam ediyor. 6 Şubat’ta meydana gelen felaket; Türkiye’nin en önemli sorununun deprem olduğunu ortaya çıkardı. 13 milyon vatandaşımızı olumsuz yönde etkileyen depremlerden sonra bina güvenliği öne çıktı. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin farklı illerindeki vatandaşlar bina güvenliğinin tespiti için yetkili mercilere başvuruda bulundu. Binalardaki hasar tespiti için yapılacak başvurular mal sahipleri ve kiracıları karşı karşıya getirdi. Mal sahiplerinde riskli yapı raporu verilmesi halinde mallarının değer kaybedeceği endişesi bulunuyor. Kiracılar ise olası deprem riskine karşı can güvenliği için yapı denetiminin uygulanmasını talep ediyor.

622475c64e3fe11ee48638e7

Yargıtay’dan Riskli Yapılar İçin Önemli Karar

Kiracılar ve mal sahipleri arasındaki krizde emsal niteliği taşıyabilecek yeni bir karar alındı. İstanbul’da meydana gelen olaya göre işyerindeki kiracı ve mal sahibi arasındaki çekişmenin mahkemeye taşınması ile sonuçlandı. İşyerindeki kiracı, bina sakinleri tarafından alınan riskli yapı raporuna göre sözleşmesini feshetmek istedi. Binanın depreme dayanıksız olduğu raporu verildi, yapı boşaltıldı. Mal sahibi ise kiracısından zararının karşılanmasını talep etti. 12. Sulh Mahkemesi tarafından kiracı ve mal sahibinin davaları reddedildi. Yargıtay’a taşınan davadan ise kiracı lehine emsal karar çıktı.

istanbul.konut_-780x520

Milyonlarca Kiracı İçin Fesih Yolu Açıldı

Yargıtay tarafından alınan karara göre kiracıların sözleşmelerini haklı feshetme şartlarına ‘’deprem riski’’ de eklendi. Yargıtay kararı kiracıların, deprem riski taşıyan yapıdaki konut ve işyerlerine ait sözleşmelerini feshetmelerini sağlıyor. Kira sözleşmesinin süresi ve şartları da deprem riski karşısında bir önem taşımıyor. Kiracı, riskli yapıdaki konut ve işyeri sözleşmesini haklı feshetme hakkına sahip bulunuyor. Kira sözleşmesinin süresine bakılmaksızın uygulanabilecek olan haklı fesih kararı kiracıların mağdur olmasının önüne geçiyor. Haklı fesih için tek şart kiracının ikamet ettiği bina için deprem riski taşıyor raporunun alınması olacak. Deprem riskinin tespit edilmesi halinde kiracılar sözleşmelerini hiçbir şart aranmaksızın feshedebilecek.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay