Eski CIA danışmanı Henri Barkey'in 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Ası Aydıntaşbaş'la yemek yediğini açıklamasının ardından işler iyice karışırken Aydıntaşbaş'ın açıklaması ise ayrıca olay oldu.

Eski CIA danışmanı Henri Barkey'in açıklamalarının ardından Aslı Aydıntaşbaş'ın kim olduğu sorusu aratılmaya başlanıp "Aslı Aydıntaşbaş kimdir?" sorusu arama rekoru kırarken akıllara başka sorular da takıldı.

Eski CIA danışmanı Henri Barkey'in Osman Kavala'yla yemekte görüştüğü iddia edilmiş, yıllarca da bu nedenle ayrıca Kavala hüküm giymişti ki artarda itiraflar başladı.

Önce sadece eski CIA bakanına değil geniş bir kesime 'AKP medyası tesadüfü komploya çevirdi' dedirten bir açıklama ile gazeteci Aslı Aydıntaşbaş'la 18 Temmuz 2016 günü, İstanbul'da yemek yediklerini belirten Barkey'den şu açıklama geldi;

Henri Barkey'le Aslı Aydıntaşbaş arasında 'Osman Kavala ile yemek' tartışması - 07.08.2022, Sputnik Türkiye

"Türk medyasında son günlerde çıkan haberler ile alakalı bir açıklama yapmak istedim. 18 Temmuz 2016 akşamı Karaköy Lokantası'nda arkadaşım, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile baş başa yemek yemek için gittim. Aynı akşam sivil toplum lideri Osman Kavala ile Karaköy Lokantası'nda tesadüfen karşılaştık. Kendisi ile birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum"

"2018 itibarıyla AKP medyası, Osman Kavala ile yaşadığım bu tesadüf karşılaşmayı büyük bir komploya çevirdi. Ekim 2020'de ise savcılık absürt ve uydurma bir iddianame ile Sayın Kavala ve beni darbe planlamak ile suçladı. O tarih itibarıyla Sayın Kavala halihazırda hapisteydi ve bu yine iddianame tutukluluk halinin devam etmesi için kullanılan bir hileydi"

 "Gerçekleri inkar etmek için hakikati değiştirmez. Basit bir akşam yemeğinin bile böyle büyük bir tartışma konusu haline gelmesi, Türkiye'deki gidişatın ne kadar üzücü olduğunun bir ispatıdır."

Sadece Türkiye'de değil özellikle Avrupa^'da da yankı uyandıran bu açıklama sonrası ise gündem olan Aslı Aydıntaşbaş'tan şu dikkat çeken açıklama geldi;

Henri Barkey'den Aslı Aydıntaşbaş'ın 'şimdi konuşması manidar' açıklamasına yanıt

"Son günlerde şahsımla ilgili ortaya atılan ve kötü niyetli olduğundan şüphe duymadığım iddialarla ilgili, polemik yaratmamak için ve Osman Kavala'nın bilgisi dahilinde sessiz kaldım" 

"Ama artık kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğum ortadadır. Yıllardır tüm ısrarlara rağmen bir açıklama yapmayan, kendisiyle ilgili şaiyaları gidermek için talep edilen bilgi paylaşımına yanaşmayan bir şahıs, esrarengiz bir zamanlamayla yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman'la ilgili biz dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, şimdi konuşması, manidardır.

Sevgili Osman arkadaşımdır. Osman Kavala, iddia edildiği gibi bir ABD'li akademisyenle aynı anda lokantada olduğu iddiasıyla cezaevinde değildir. Osman Kavala ve arkadaşları Gezi davasından ceza almıştır. Osman Kavala'yı cezaevinde tutmak için ortaya atılan ikinci bir dava kurgusu, yani casusluk davası, bu kişiyle yemek yediği tezine dayalı değildir. Kaldı ki, Osman Kavala, bu davadan beraat etmiştir.

15 Temmuz'dan günler sonra farklı şahısların yollarının İstanbul'da aynı lokantada kesişmiş olması suç değildir. Sır da değildir. İddianame de buna dayanmamaktadır. Şahsıma yönelik ortaya atılan mesnetsiz iddiaları üzüntüyle karşılıyor, buna alet olanları insafa davet ediyorum."

SATIR ARALARI VAR VE HATIRLANDI! HATIRLANANLAR İSE "DÜŞÜNDÜRÜCÜ" OLDU!

Osman Kavala - Vikipedi

Aslı Aydıntaşbaş'ın her ne kadar "Kavala bu sebeple tutuklu değil, bu davadan beraat etti" desede bu açıklamaların ardından, Kavala'nın bu sebeple de uzun süre tutuklu kaldığını hatırlayan birçok kişi gibi eski miilletvekillerinden Fevzi Başaran da "Henri Barkey,Karaköy’deki restoranda #OsmanKavala ile değil,gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile yemek yemiş -Osman Kavala ’Henry Barkey ile yemek yedi’ yalanı ile 5 yıldır cezaevinde! -Yaşattıklarınızı yaşamadan ölmeyeceksiniz!" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Ayrıca Aslı Aydıntaşbaş'ın bu açıklamasında sonra Eski CIA Danışmanı Henri Barkey'in iş insanı Osman Kavala hakkındaki, Gerçek Gündem'den Sami Menteş'e “Ben o gece tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim ama Türkiye’deki durum göz önüne alındığında bu kişinin kim olduğunu açıklamam doğru değil diye düşünüyorum. Bu yüzden ve açıkçası haksız ve uydurulmuş ayak oyunlarının bir parçası olmayı reddettiğimden şimdiye kadar açıklamadım; kendisi isterse yapabilir tabii” demiş olduğu da hatırlandı.

Kavala ile restoranda karşılaştıklarını söyleyen Barkey, "O gece aynı lokantada başka bir masada yemekte olan, benimle o haftaki konferansa katılmış Sylvia ve Marwa’nin adlarının bile iddianameye yazılıp (belli ki o gece lokantada olan kişiler araştırılmış) benim asıl yemek yediğim kişinin belirtilmemesi fazlasıyla ilginç bir durum" demişti.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

ASLI AYDINTAŞBAŞ KİMDİR?

Aslı Aydıntaşbaş kimdir? Aslı Aydıntaşbaş ne iş yapıyor? Aslı Aydıntaşbaş hayatı, biyografisi özgeçmişi

Defne Aydıntaşbaş'ın kız kardeşi, oyuncu Füsun Demirel'in yeğeni ve aynı zamanda Ressam Figen Aydıntaşbaş'ın kızı olan Aslı Aydıntaşbaş 1973 yılında İzmir'de doğdu.

Robert College ve ABD Maine'de Bates College'dan mezun olup New York Üniversitesi'nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Gazeteciliğe Cumhuriyet gazetesinde başlayan ünlü gazeteci Bosphorus Chronicle, Yeni Yüzyıl, NTV, Radikal, Sabah, Habertürk.com, Habertürk TV, Akşam ve Milliyet gazetesi köşe yazarı, muhabir, Washington temsilcisi ve Ankara temsilcisi olarak çalıştı.

Aynı zamanda The New York Times, The Wall Street Journal gibi gazetelerde haber ve makaleleri yayınlayan isim  2011 yılında seçim sezonu CNN Türk'te 2011 Türkiye genel seçimleri'ni için Seçim Portreleri adlı programı, TRT Türk'te Küresel Nabız ile Skytürk360'ta Sıcak Temas ve CNN Türk'te Karşı Gündem adlı televizyon programına sunuyordu.

Bu arada 7 Ağustos 2007 yılında Ekim Alptekin ile evlenen Aydıntaşbaş 2008 yılında boşanmıştı.