E-Devlet, hizmet sistemi açısından kendini her geçen gün yenilemektedir. Bu sayede resmî kurumlara gidilerek yapılması mümkün olan işlemlerin büyük bir bölümü buradan halledilebilmektedir.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!
E-Devlet, hizmet sistemi açısından kendini her geçen gün yenilemektedir. Bu sayede resmî kurumlara gidilerek yapılması mümkün olan işlemlerin büyük bir bölümü buradan halledilebilmektedir. Özellikle salgın döneminde e-devlet uygulamasından pek çok vatandaş istifade etmiştir. Böylelikle resmi devlet dairelerinin sadece mecbur kalınması ile kullanımının önü açılmıştır.

Geçtiğimiz günler içerisinde sisteme yeni bir hizmet birimi daha eklenmiştir. Resmi olarak açıklamaları yapan kişi ise SEDDK Başkanı Türker Gürsoy’dur. Gürsoy, bundan sonra vatandaşların bireysek olarak konut hasar dosyalarını görüntüleyebileceklerinin altını çizmiştir. Vatandaşların görüntüleme işlemi için E-Devlet Kapısı ilgili bölümlerini kullanmaları yeterli olacaktır.

E-Devlet Üzerinden Hasar Dosyası Görüntüleme


Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde İzmir’de ciddi bir deprem yaşanmıştır. Senenin başında Elâzığ da büyük acılara neden olan ciddi bir deprem geçirmiştir. Ülkemiz deprem kuşağında yer aldığı için buna göre binaların yapılması çok önemlidir. Aynı neden yüzünden e-devlet hasar tespiti çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Yapılan çalışmalar çerçevesinde vatandaşlar;

  • Hasar dosyası görüntüleme,

  • Belge kontrolü yapma,

  • Eksik belgeleri ibraz etme gibi işlemleri e-devlet aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir.


Belgelerin eksik olanlarının ibraz edilmesinden sonra konut sahiplerinin dosyaları yeniden incelemeye alınmaktadır. Böylelikle olası bir deprem öncesinde gerekli olan hazırlıklar tamamlanmış olacaktır. Üstelik e-devlet sistemi üzerinden bu gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi oldukça kolaydır. Bunun için sadece sistem kullanımını bilmek ve şifte temin etmek gerekmektedir. Böylelikle e-devlet hasar tespiti istenen her zaman diliminde görüntülenebilecektir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?


Online sistemlerin kullanılabilir hale gelebilmesi için belli başlı adımların atılması gerekmektedir. Atılması istenen adımlar arasında ilk olarak özel bir e-devlet şifresi temin edilmesi bulunmaktadır. Bu sayede vatandalar kendilerine ait olan tüm bilgileri bir sistem üzerinden görüntüleyip kontrol etmek şansı yakalamaktadır. Şifre için;

  • PTT,

  • İnternet bankacılığı,

  • Mobil bankacılık sistemlerinden herhangi birinin kullanılması mümkündür.


E-Devlet Kapısı ilk kullanım zamanlarında şifre teminlerini PTT üzerinden sağlamıştır. Vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL gibi cüzi rakam karşılığında özel bir şifre temin etmişlerdir. Temin edilen şifre özelleştirilmesinin ardından maksimum derecede güvenilir hale gelmiştir. Pek çok vatandaş şifre alımlarının halen sadece bu şekilde olduğunu düşünmektedir. Ancak durum zannedildiği gibi değildir.

E-Devlet şifresi almak isteyenler hızlı sonuçlar için özellikle mobil bankacılık sistemlerinden istifade etmeye başlamışlardır. Mobil olan bankacılık sistemlerinde ilk olarak ana menü üzerinden ilgili bölümün bulunması lazımdır. Bu aşamada bankaların büyük bölümü doğrudan e-devlet şifresi isimli başlıklar açmaktadır. Şifre taleplerinden sonra hem beklemeden hem de para ödemeden özel şifre edinimi mümkündür. Tabi bu durum ilk şifre alımları için geçerlidir.

E-Devlet Kapısı Nasıl Kullanılır?


Vatandaşların deprem hasar raporu görüntülemeden vergi borçlarını öğrenmeye kadar hemen her işlemini bu alandan görmeleri mümkündür. tabi bunun için sistemin ne şekilde kullanılacağının bilinmesi gerekmektedir. E-Devlet sisteminin tasarımı kaliteli ve basit kullanımlı olarak tamamlanmıştır. Bu sayede bilgisayar hakkında pek bilgisi olmayanlar bile sistemi sorunsuz olarak çalıştırabilmektedir. Sistem;

  • Web sürümünden,

  • Mobil sürümden,

  • Mobil uygulamadan güvenilir şekilde ekranlara getirilebilmektedir.


Kullanım öncesinde ilk verilen şifre ve kimlik numarası ile birlikte ana girişlerin yapılması lazımdır. Ana girişlerden sonra güvenirlik derecesi için ilk verilen şifrelerin güncellenmesi önerilmektedir. Şifre güncellemelerinin belli aralıklarda yinelenmesi de güvenlik önlemleri arasındadır.

E-Devlet deprem hasar raporu görüntüleme işlemlerinde arama sisteminden yararlanılabilmektedir. Bu sayede ekranlara hem dosyalar hem de eksik olan belgeler gelecek ve gereken ibrazlar kurumlara bildirilecektir.