Hindistan’da yapılan açıklama ile H3N2 virüsünün iki kişinin ölümüne neden olduğu kayıtlara geçildiği açıklandı.

Hindistan’ın ünlü TV kanalı Hint NDTV’nin yayımladığı habere göre Sağlık yetkilileri gribe neden olan “H3N2” İnfluenza virüsü nedeni ile Karnataka eyaletinde 82 yaşındaki bir erkeğin, 24 Şubat günü kaldırılmış olduğu hastanede 1 Mart 2023 tarihinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer ise Diyabet ve Hipertansiyon gibi sağlık sorunları bulunan 82 yaşındaki bu erkek bireyin “H3N2” kaynaklı ilk can kaybı olduğunu belirtti.

Ocak ayında da Haryana eyaletinde “H3N2” teşhisi konulan 56 yaşındaki bir kanser hastasının 8 Mart’ta evinde hayatını kaybettiğini açıklamış bu kişinin akciğer kanseri olduğunu aktarmıştı, böylelikle H3N2 Kaynaklı ölü sayısı 2’ye ulaşmış oldu.

Yapılan açıklamaya göre ülke genelinde yaklaşık olarak 90 kişide H3N2 İnfluenza virüsünün tespit edildiği ancak vaka sayısının ay sonuna doğru düşmesinin beklendiği açıklandı.

H3N2 Virüsü Nedir?

Domuz gribine göre çok daha tehlikeli bir virüs olduğu açıklanan H3N2 virüsü grip şeklinde belirtilere sahip yeni bir İnfluenza virüs çeşididir. Bilinen grip belirtileri hastalığın belirtileri olarak nitelendirilirken ateş, boğaz ağrısı, akıntı ile birlikte genel vücut kırgınlığı, vücutta oluşan ağırlık hissi, yaygın görünen bir kas ve eklem ağrıları ile birlikte şiddetli öksürük olan kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Doğrudan bir öldürücülüğü bulunmayan H3N2 özellikle kronik rahatsızlığı bulunanalar ve yaşlılarda ölüme sebebiyet verilebileceği değerlendiriliyor.