Bir öğretim görevlisinin camide “kadınlara özel” fıkıh semineri vermeye başlaması haberlerinin ardında hukuk fakültelerinde dikkat çeken bir gelişme ortaya çıktı.

Hukuk fakültesinde İslam hukuku ana bilim dalı kurulması dikkat çekerken detaylar da ortaya çıktı.

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku anabilim dalı öğretim üyelerinden Dr. Semra Peker, Yalova Merkez Camisi’nde 17 Haziran’dan başlayarak her cuma namazı sonrası kadınlara özel “Kur’an-ı Kerim’in Fıkhî (İslam hukuku) Tefsiri” başlıklı seminer vermeye başladığı öğrenilirken seminerin, öğrencilerin yanı sıra halka da açık olduğu bilgisi de gelmişti.

Bu arada Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İslam Hukuku Özel Hukuk Anabilim Dalı kurulduğu haberi geldi.

İslam hukuku dersi şimdilik seçimli ders olarak okutulurken yine aynı fakültede, İslam hukuku “Islamic Law” adı altında İngilizce olarak Mecelle’nin ele alındığı Türk Özel Hukuk Tarihi dersi de seçimli olarak ders programına girdiği görüldü.

DAHASI VAR

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

İnönü'de Rektörlük İçin Kimler Yarışmış? - Malatya Haber

Aynı üniversitenin hukuk fakültesi araştırma görevlisi Mustafa Aktürk, geçen ay “İslam Aile Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları” adlı bir seminer vermiş ve seminerdeki sunumunda, resmi TÜİK verilerine dayanarak artan boşanma sayılarına dikkat çekerek bu alanda Türk pozitif hukukunda hayata geçirilmesi tasarlanan aile içi uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yollarına İslam hukukunun yaklaşımını ele alması ile dikkat çekmişti.

Bu arada geçtiğimiz yıllarda Malatya İnönü Üniversitesi’nde de, “İslam Aile Hukuku” semineri adı altında bir toplantı yapılmış, Türkiye’nin çeşitli fakültelerinden gelen akademisyenlerin katıldığı seminerde, “mazisi olmayanın atisi olmaz ilkesinden hareketle İslam Aile Hukuku ile ilgili fıkhi mirasın ve birikimin güncellenerek günümüze aktarılması” hedef olmuştu.

"İSLAMİ SİGORTA" Dendi

Marmara Üniversitesi yüz yüze eğitime ne zaman başlayacak 2021? Marmara Üniversitesi dersleri uzaktan mı olacak?

Marmara Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü de İslam hukuku alanında seminerler dizisi düzenlemesi ile dikkat çekerken en son “İslam Hukuku Açısından Sigorta ve Günümüz Uygulamaları” adlı seminerde, konvansiyel ve katılım sigortacılığı gündeme alınmıştı.

Cumhuriyet gazetesi haberinde yer alan bilgilerde ayrıca Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ise bu yıl içinde “İslam Hukuku Araştırmalarına Zemin Oluşturması Açısından Yapay Zekâ” başlıklı bir uluslararası sempozyum düzenleyerek adını duyurmuş olamsına da son olarak yer verildi.

Türkiye'den sadece bir üniversitenin ilk 500'e girebildiği, üniversitelerin başarı sıralaması yayımlandı