Hükümetten seçim öncesi açıklama geldi. Borcu olan vatandaşlar için yapılandırma tarihleri uzatıldı. İşte detaylar...

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

2023 Yapılandırma düzenlemesi kapsamında kamuya olan tüm borçların yapılandırılarak ödenmesine ilişkin teklif yürürlüğe kondu. Teklif Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe kondu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en kapsamlı borç yapılandırma ile vatandaşların tüm borçlarından kurtulması amaçlanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan vergi affı için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023’tü. İlk taksitin ödenmesi içinse 30 Haziran 2023 tarihi verilmişti. Peki, 2023 yapılandırma başvurusu tarihi uzatıldı mı? Vergi affı hangi borçları kapsıyor? İşte detaylar... 

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA? 

2023 yapılandırma kapsamında prim, vergi, askerlik borçları, köprü, otoyol, trafik cezaları e daha önceki yapılandırma düzenlemelerinden kalan idari ve adli para cezaları yer almaktadır. Bunlara ek olarak destekleme primleri, KYK borçları da dahildir. Düzenleme kapsamına dahil edilen tüm borçlar ile 180 milyar TL yapılandırılmaktadır. 

2023 yapılandırma uzatıldı mı

Belediyelerin su borcu, oda ve borsaların borçları, emlak vergisi, aidat borçları gibi ödemeler de yapılandırma kapsamına dahil edilmiştir.  

YAPILANDIRMA ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK? 

3,3 milyon vatandaşın başvurduğu düzenlemede 2 bin TL’ye kadar olan borçlar herhangi bir müracaat gerekmeden silinmektedir. 2 bin TL’den fazla olan borçlar içinse mükelleflerin karar vereceği 12, 18, 24, 36 ve 48 ay şeklinde taksit seçeneği bulunmaktadır.  

Ayrıca kamuya olan borçların peşin ödenmesi halinde ise indirim sağlanmaktadır. Gecikme cezaları ile faizler peşin ödemede silinirken eklenen enflasyon farkının ise yüzde 90’ı alınmamaktadır.  

2023 YAPILANDIRMA UZATILDI MI? 

2023 vergi affı, yapılandırma düzenlemesi son başvuru tarihi yenilendi. Vergi affından yararlanmak isteyen vatandaşlar için son müracaat tarihi 30 Haziran 2023 oldu. Bu durumda ise ilk taksit ya da peşin ödeme gerçekleştirilmesi içinse 30 Temmuz 2023 tarihi son olarak verildi.  

2023 vergi affı son başvuru ödeme

YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK? 

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı’na www.gib.gov.tr veya ivd.gib.gov.tr adresinden başvuru yapabilmektedir. Ayrıca e-Devlet adresinden de İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.