Türk savunma sanayisinin son ürünlerinden olan havacılık projelerinin göz bebekleri Hürjet ve Atak-2 ilk uçuşlarına hazırlanıyor.

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde yapmış olduğu açıklama ile en önemli unsurun insan kaynağı olduğunu belirterek 6 bin olan mühendis sayısını 7.000 kişiye çıkartmayı amaçladıklarını açıkladı.

Şirketin ana gündemindeki projeler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kotil, Hürjet, taksi yaparak ilk uçuşuna hazırlanıyor, ayrıca Atak-2 helikopterine transmisyon bağlanmış durumda, motorun bağlanması konusunda ise çalışmalarımız devam ediyor. Jet motorlu, düşük radar görünümüne sahip Anka-3, taksi yapıyor. Jandarmamızın kullanımına sunulacak 3 Gökbey helikopteri için ise teslimat hazırlığı aşamasındayız açıklamalarında bulundu.

HEVALSAN’dan Sınır Güvenliği Çözümleri

Hevelsan Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ise şirket olarak kamu ve sivil sektöre yönelik olarak gelişmiş ve güvenilir ülke güvenliği sistemleri sunduklarını açıklarken, ihtiyaç duyulan gelişmiş teknolojileri kullanarak sınır boyunca, sınır devriyesini destekleme ve fiziksel gözetlemenin mümkün olmadığı alanlarda ihtiyaçlara cevap verdiklerini aktardı.

Yaptığı açıklamada Akif Nacar “Özgün ürün ve çözümlerimiz sayesinde sahada konumlandırılan sensörlerden gelen bilgilerin harita üzerinde izlenilmesi ve güvenlik kameraları ile doğrudan entegrasyonun sağlanması gibi önemli fonksiyonları yerine getiriyoruz” açıklamasında bulundu.

HAVELSAN Sahil Gözetleme ve Radar Sistemi SGRS ile Gemi Trafik Yönetim Sistemi HAVELSAN VTS'nin, deniz yolu güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayan Nacar, açıklamasının devamında “ HAVELSAN mühendislik kabiliyetleri sayesinde, İç işleri Bakanlığımızın koordinasyonunda POLSAN ile ortaklaşa kurduğumuz BİYOTEKSAN üzerinden geliştirme çalışmalarını sürdürdüğümüz biyometrik veri teknolojilerinden nitelikli parmak izi tanıma sistemi, ülkemizde devreye alınmış durumda. Bu sayede yabancı firmalara bağımlılıktan kurtulmuş durumdayız, verilerimizi ve milli sermayemizi koruyoruz, bu sayede kurumlarımız kesintisiz bir biçimde hizmet sağlayabilmektedir” açıklamasında bulundu.