İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Depreme Dayanıklı Kent Paneli’nde olası İstanbul depremine dair konuşmalar gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana’da gerçekleştirilen ‘Depreme Dayanıklı Kent Paneli’ne katıldı ve olası İstanbul depremine dair bilgilendirmelerde bulundu.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada, bir siyasetçinin başına gelebilecek en kötü şeylerden birinin sorumluluk taşıdığı toplumla olan güven ilişkisinin kaybedilmesi olduğunu ifade ederken, kaygı gidermek adına da gerçeklerin eğilip bükülemeyeceğini söyledi. İmamoğlu, durumun ne olduğunu kendilerinin daimî olarak paylaşacaklarını da aktardı.

Türkiye’de konut üretiminin sorunlu olduğunu ifade eden İBB Başkanı İmamoğlu, pek çok ülkede konut üretiminin neredeyse tamamının yerel yönetim sorumluluğunda olduğunu ifade ederken Türkiye’de ise merkezi yönetimin aygıtı haline gelmiş olan TOKİ’nin bu alanlardan sorumlu olduğunu ve bunun da tamamen yanlış olduğunu aktardı.

“İstanbul’da en iyimser ihtimalle ağır hasar alması olası olan bina sayısı 90 bin…”

Bununla beraber İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin merkeziyetçi bir ülke olduğunu, geçmişte bunun gerekli olabileceğini ancak an itibari ile durumun ve şartların da değiştiğini dile getirdi. Kentlerin hayatın her alanında ön plana çıktığını belirten İmamoğlu, yerel yönetimlerin merkezi yönetimin payandası olarak kabul edilmesi durumunda dünya ölçeğinde başarılı olamadığını da ekledi.

İstanbul’da yaşanması muhtemel depreme karşı da açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da en iyimser ihtimalle ağır hasar alması olası bina sayısının yaklaşık 90 bin civarında olduğunu açıkladı ve İstanbul’da bina bazlı yapılması gereken dönüşüm projelerinin Ankara’dan mı yoksa da İstanbul’dan mı yapılacağını da sordu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konutlara başlıyoruz diye 15 dakika boyunca inşaatları göstererek tanıtımı yapılan reklamları devletin kanalı olan TRT kanalından izlediğini ve utanç duyduğunu söylerken, şehirlerin yok olduğu bir ortamda ise tartışılması gereken konunun ise hataların ne olduğunu bulmak amaçlı olmasının gerektiğini dile getirdi. Ayrıca İBB Başkanı İmamoğlu, insanlara da basit birkaç blok ve inşaatın temelini atma gayreti göstermenin de son derece üzücü ve ürkütücü olduğunu da aktardı.