Merkez üstü Kahramanmaraş olan ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinin ardından depremzedelerin seçime katılma durumu tartışma konusu oldu. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre depremzedeler için yeni bir düzenleme yapıldı. Peki, depremden etkilenen vatandaşlar nasıl oy verecek? Adres değişikliği başvuruları nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçimlerin yenilenmesiyle ilgili karar imzalandı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağı açıklandı. 18 Haziran’da yapılması planlanan seçimlerin tarihi öne çekildi. YSK tarafından seçim takvimi duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde seçim tarihi 28 Mayıs 2023 olarak belirlendi.  İlk turda 50+1 çıkmazsa Türkiye yeniden sandık başına gidecek.

tYKFG9aX50yfKp8p3dh2ZA

Depremzedeler İçin Seçim Düzenlemesi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen deprem felaketinden 13 milyon vatandaş etkilendi. Deprem bölgesinde yer alan 11 ildeki 2 milyon vatandaş farklı şehirlere göç etti. Deprem felaketinden etkilenen vatandaşların 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinde oy kullanma hakkıyla ilgili tartışmalar gündeme gelmişti. İçişleri Bakanlığı depremzedeler için adres beyanı değişikliği hakkı tanınacağını açıkladı.

l5yICqQ0jUunPa-bY26VDQ

Yeni Adres Beyanı İçin Son Tarih

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre depremden etkilenen vatandaşların 17 Mart 2023 saat 23:59’a kadar yeni adres beyanında bulunması gerektiği açıklandı. 18 Mart 2023 tarihinden itibaren yapılacak adres beyanı işlemlerinin ilçe seçim kuralları kararına göre belirleneceği açıklandı.

secim-takvimi

Depremzedeler Adres Beyanını Nasıl Yapacak?

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimi için depremzedelerin adres beyanı işlemleri başladı. Nüfus kaydının bulunduğu il veya ilçeden farklı bir yere taşınan depremzedeler e-devlet ve Nüfusmatik sistemleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

ysk-secim-takvimini-acikl-252_2-41

Adres Beyanı Değişikliği Kimleri Kapayacak?

Yurt, otel, pansiyon vb. gibi geçici yerlerde konaklayan depremzedelerin de adres beyanı değişikliği yapması gerekecek. Depremin yaşandığı şehirlerde bulunmasına rağmen; kayıtlı adresinde konaklamayan depremzedelerinde adres beyanı değişikliği yapması gerekiyor. Depremzedenin başka bir konut, prefabrik ev, konteyner, çadır kent, huzurevi vb. gibi yerlerde konaklaması halinde adres beyanını e-devlet sistemi üzerinden değiştirmesi talep edilmektedir.