Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yurt genelinde hava sıcaklarının düşmeye başlayacağı açıklandı. 14 il için sarı, 4 il içinse turuncu kodlu uyarı yayınlandı. Sağanak yağış ve fırtına uyarısının yapıldı. Peki, hava durumu illere göre nasıl olacak? Hangi illerde sıcaklık düşecek? İşte 5 günlük hava durumu raporunun detayları…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son hava durumu raporuna göre sıcaklıklar 6 ila 10 derece arasında düşüşe geçecek. Yurt genelinde hissedilecek olan soğuk hava dalgası en çok kuzey ve iç kesimleri etkileyecek. İç Anadolu Bölgesi’nde bir haftadır etkisini hissettiren sıcak hava yerini şiddetli rüzgar ve sağanak yağışa bırakacak. Akdeniz, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’da da sıcak havanın düşmesi bekleniyor.

indir (1)-4

Meteoroloji'den 18 Kent İçin Uyarı Kodu Yayınlandı

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre 14 il için sarı ve 4 il için turuncu kod alarmı verildi. İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey ve battı hattında karla karışık yağmur beklendiği açıklandı. Konya, Afyon Karahisar ve Kütühya illerinde şiddetli rüzgar bekleniyor. Akdeniz Bölgesi’nde ise Antalya ve Adana çevresinde rüzgarın şiddetinin saatte 50 ila 100 km’ye ulaşabileceği uyarısı yapıldı. Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Tunceli, Kilis ve Adıyaman illerinde de karla karışık yağmur ve şiddetli rüzgar bekleniyor. Karla karışık yağmurun etkisini gece saatlerinde arttırarak buzlanma ve don olaylarının yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

kapak_093430

Doğu Karadeniz’de Çığ Tehlikesi

Meteoroloji’nin son hava durumu raporuna göre Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz Bölgesi için alarm verildi. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde sağanak yağışın etkisi ile hava sıcaklıkları düşmeye başlayacak. 6 ila 10 derece arasında hava sıcaklığının azalması beklenirken; çığ tehlikesi içinde uyarı yapıldı. Yüksek noktalardaki çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

kapak_082409

Yurt Genelinde Sağanak Yağışlar Başlıyor

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Akdeniz, Orta Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nde bugünden itibaren sağanak yağışlar başlıyor. Hafta boyunca devam edecek sağanak yağışların Marmara ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne de ulaşması bekleniyor. Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur beklentisi bulunuyor. Özellikle yüksek ve eğilimli bölgelerde buzlanma, çığ tehlikesi bulunuyor. Sağanak yağış uyarısı verilen iller arasında Gaziantep, Kayseri, Sivas, Adana, Antalya, Elazığ, Adıyaman bulunuyor.

Yurtta-hava-durumu-2

Meteoroji’nin yaptığı uyarı kapsamında trafiğe çıkan sürücülerin dikkatli olması gerektiğinin altı çizildi. Sağanak yağışlar bazen ani sel, yıldırım çarpma, toprak kayması ve diğer doğal afetlere neden olabilir. Bu nedenle, sağanak yağış dönemlerinde dikkatli olmak ve uygun önlemleri almak önemlidir. Sürüş yaparken, su birikintilerine dikkat etmek, su altında kalan yolları kullanmaktan kaçınmak gibi önlemlerin alınması gerekebilir.