Elektriğin Türkiye'deki vatandaşa pahalı verilirken ucuza ihraç edildiği öğrenildi....

Vatandaşın kilovatsaat başına evlerde 1.89 TL’ye, ticarethanelerde de 2.74 TL’ye kullanmak zorunda kaldığı elektriğin sadece 0.89 TL’ye ihraç edildiği öğrenildi.

Yüksek elektrik fiyatları nedeniyle vatandaşlar faturalarını ödeyemez duruma gelirken yurtdışına çok ucuza elektrik satıldığı ortaya çıktı.

SÖZCÜ'nün yaptığı hesaplamalara göre, kilovatsaat (kWh) başına elektrik ihracatının birim fiyatı 0.0559 dolar (89 kuruş) oldu ki Türkiye'de vatandaşın şu anda kullandığı kWh başına mesken düşük tüketim bedeli 1.26 TL, yüksek tüketim 1.89 TL. Ticarethanelerde ise durum çok daha vahim şekilde 2.74 TL.

mehmet cengiz in oğlunun berat etmesi - uludağ sözlük

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği'nin (TET) verilerine göre, bu yılın ilk 2 ayında yapılan elektrik enerjisi ihracatı 45.2 milyon dolar olurken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verilerine göre ise ocak ve şubat aylarında yapılan elektrik ihracatının miktarı 807.788.000 kWh seviyesine ulaştı.

Yani hesaplamalar ile böylece kWh başına yapılan ihracatın değeri 0.0559 dolar oldu.

En fazla elektrik ihracatı yapılan 3 ülke sırasıyla Bulgaristan, Suriye ve Yunanistan olurken, yılın ilk 4 ayındaki toplam elektrik ihracatı bedeli 94 milyon dolara ulaştı.

Ayrıca TET verilerine göre, Adana Yumurtalık, Kayseri, Kocaeli ve Bursa serbest bölgelerine de önemli miktarda elektrik ihraç edildiği öğrenildi. TÜİK'in verilerine göre Türkiye 2021 yılında 243.8 milyon dolarlık elektrik ihraç ederken, 54 milyon dolarlık da elektrik ithal etmişti ki dikkat çeken bir durum da 2020'de de 81.8 milyon dolarlık elektrik ihracatı, 55.5 milyon dolarlık ithalat verisi oldu.

Türkiye'nin elektrik ihracatında en önemli iki ülke Irak ve Suriye oldu. Geçen yılın 10 ayında Irak'a 150 megavatlık elektrik ihraç edilirken, bu yıl da 500 megavatlık elektrik satış anlaşması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Açıklama Yaptı! Emekliye 10 bin TL ve 20 bin TL ödeme! Bugün başladı! Cumhurbaşkanı Açıklama Yaptı! Emekliye 10 bin TL ve 20 bin TL ödeme! Bugün başladı!

Bu arada Iraklı yetkililer bu anlaşmanın 1.000 megavata çıkabileceğini ifade ediyor. Bununla birlikte Suriye'de Türkiye'nin kontrolündeki yerleşim birimlerine de elektrik ihracı ayrıca devam ediyor.

Millete Küfür Eden 'İhale Rekortmeni' Mehmet Cengiz Kimdir? - YouTube