Yaşanan Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle birlikte ikinci el otomobil piyasasındaki fiyatlar tavan yaptı! İkinci el araç almakta zorlanan vatandaşlar, fiyatların düşmesiyle ilgili araştırmalarını sürdürürken birçok iddia ve tahmin de ortaya atılmaya b

Yaşanan Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle birlikte ikinci el otomobil piyasasındaki fiyatlar tavan yaptı! İkinci el araç almakta zorlanan vatandaşlar, fiyatların düşmesiyle ilgili araştırmalarını sürdürürken birçok iddia ve tahmin de ortaya atılmaya başlandı. Özellikle İkinci el otomobil piyasası için Hazine ve Maliye Bakanlığı bir girişimde bulunup düzenleme yapacak mı? İkinci el otomobil fiyatları ne zaman düşecek? Merak ediliyor. Detayları haberimizde sizler için hazırladık...Son dönemde özellikle de yaşanan Koronavirüs salgınının ekonomik olumsuz etkileri nedeniyle ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar uçmuş durumda. Vatandaşlar, üretim sıkıntısı nedeniyle piyasada sıfır araç bulamazken, ikinci elde de fiyat sorunu yaşanıyor. Bu bakımdan da 2. el otomobil alımına temkinli bir yaklaşım söz konusu. Vatandaş, 2. el otomobil fiyatlarının ne zaman ve ne şekilde düşüşe geçeceğini merak ederken konuyla ilgili piyasa uzmanları da ihtimalleri değerlendiriyor. İkinci el otomobil piyasasında fiyatların düşmesiyle ilgili beklentiler 2 başlık altında toplanıyor: ÖTV indirimi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan gerekli düzenlemeler.ÖTV indirimiyle ilgili pek çok mecrada yazılıp çizilen şeyler olsa da Hükümetten ve ilgili mercilerden henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Bu çerçevede tarihi faizlerle araç sahibi olmak isteyenler de fırsatı kaçırmak istemiyor. İkinci tahmin de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nca ikinci el piyasasına yönelik bir düzenleme ihtimali. Ancak bu durum da biraz düşük ihtimalli gözüküyor. Zira Bakanlıkların piyasaya doğrudan müdahale niteliğinde bir düzenleme yapması beklenmiyor. İKİNCİ EL FİYATLARI ÖTV İNDİRİMİYLE Mİ DÜŞECEK?İkinci el piyasasında fiyatların düşmesi için Sıfır araç üretiminin ve talebinin artması, aynı zamanda ikinci ele talebin azalması ve ikinci el otomobiller açısından bir stok fazlalığının ortaya çıkması gerekiyor. Bu nedenle de Sıfır otomobiller için ötv indirimi merakla bekleniyor. Ancak işin uzmanları, ÖTV indirimi konusunda olumsuz görüş bildirerek bu yıl içerisinde bir ÖTV indirimi beklentisinin olmadığını dile getiriyorlar. 

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!


HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI VEYA TİCARET BAKANLIĞI DÜZENLEME YAPACAK MI?İkinci el araç satışı konusunda yetki belgesiyle satış gibi bir düzenleme de fiyatlarda kontrolün sağlanması açısından önem taşıyabilecek. Bu noktada Hazine ve Maliye Bakanlığı yahut Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak bir düzenlemenin de ikinci el piyasasında fiyatları dizginleyebileceği konuşuluyor. Ancak şuan için bu durum da tamamen bir varsayımdan ibaret. İlerleyen dönemlerde sıfır araç üretiminde yaşanacak artış ile birlikte ikinci el piyasasında fiyatların kendiliğinden gevşemesi de beklentiler arasında.