AKP iktidarının devlet garantili projeleri artarken, garanti ve kapasite sayılarındaki mantık hataları da göze batmaya başladı. En son Rize-Artvin Havalimanı açılışı ise kapasite sayısı ile adeta "pes" dedirtti.

AKP iktidarının devlet garantili projeleri artarken, garanti sayılarındaki mantık hataları da göze batmaya başladı. En son Rize-Artvin Havalimanı açılışı ise kapasite sayısı ile adeta "pes" dedirtti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ayrıca "Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor" sözleri ile dikkat çeken havalimanının verilen garantili yolcu sayısı sosyal medyada da "iktidar hesaplı devlet soygunu" olarak yorumlandı.

Daha önce verdiği hiçbir garanti sayısı tutmayan hatta taahhüt edilen rakamın yanına bile yanaşamayan projeler için vatandaşın vergilerinden üç-beş şanslı şirkete her sene fahiş ödemeler gerçekleşirken bir yeni proje de kapasite sayısı ve bütçesi ile dikkat çekti.

Hazine garantili projenin ücretini ödeseniz de 60 TL daha veriyorsunuz - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Vakıfbank anında kredi başladı! 10 bin TL ve 50 bin TL araasında gelir belgesiz kredi alın! Vakıfbank anında kredi başladı! 10 bin TL ve 50 bin TL araasında gelir belgesiz kredi alın!

Erdoğan'ın "Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rize’ye ne de Artvin’e yakışır. Bu uçakları doldurun ki bu gidip gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin" talimatının basit bir hesaplama ile mümkün olmadığı da yine sosyal medyadan paylaşıldı.

Verilen kapasite sayısının hesaplanmasında gösterilmeyen titizliğin, çay bardağı formu ile 36 metre yüksekliğinde inşa edilen kule siparişinde gösterildiği anlaşılırken ve bir grup seçmenin gövdesi aydınlatılan bu kule ile gururlanıp mutlu olduğu, çöken bir ekonomi ile boğuştuğumuz bu zamanda vergilerinin nereye gittiğini merak eden vatandaşlar açılan yeni havalimanının kapasite sayısı ile şok geçirdi.

Yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde ve güzelleme haberlerinde de belirtildiği gibi bir başka deyişle 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına da sahip olan havalimanının 49 bin metrekaresinin 1453 ağaçla yeşillendirilmesi ve bunun bütçesi unutulmazken, mantıklı bir kapasite sayısı hesaplaması ise unutuldu.

Unutulan bu çalışmayı ise Liberal Demokrat Parti (LDP) Eski Başkanı Cem Toker yaptı.

Cem Toker: Türkiye bir gecede sıçrar, bazı vergileri kaldırarak | Piyasalar Haberleri

Toker sosyal medya hesabından "Yılda 3,000,000 yolcu günde 8,200 kadar yolcu eder. Ortalama 160 kişilik uçak olsa, tamamı %100 dolu olsa günde toplam 50’den fazla uçağın Rize’ye inip kalkması lazım… Dalga mı geçiyorsunuz??" diyerek yapılan yağmaya tepki gösterdi.