Prof. Dr. İlber Ortaylı ülkemizi yasa boğan 11 ilde hissedilen ve etkisi bulunan Kahramanmaraş merkezli deprem ile ilgili en önemli konunun ailesini kaybetmiş, evsiz ve ebeveynsiz kalan çocuklar olduğunu söyledi.

Açıklamasında bu çocukların devlet yurtları ve benzeri kuruluşlarda bu travmaları atlatmasının mümkün olmadığını bu çocukların sağlıklı birey olarak bu kuruluşlarda yetiştirilmesinin imkânsız olduğunu savundu.

Uzmanlığı tarihçi olan ve birçok esere imza atan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hatay ve Kahramanmaraş merkezli depremde ailelerini kaybetmiş çocuklar ile ilgili yaptığı açıklamada; ‘En büyük sorunumuz şu an için evsiz ve ebeveynsiz kalan çocuklardır, devlet yurtları gibi kuruluşlarda bu tarz travmalara yönelik bir politika yok bu tarz çocukların gerçekten sağlıklı olarak bu kuruluşlarda yetiştirilmesi mümkün değildir’ açıklamasında bulundu.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Prof. Dr. İlber Ortaylı yazısının devamında ülkemizde Nüfus’un azaldığını ve doğum oranının düştüğünü açıklarken, Türkiye’nin hem fiziki hem de manevi açıdan bakıldığında bu çocuklar oldukça kritik bir öneme sahip olduğunu açıklarken, devlet yurtları gibi kuruluşların bu tarz travmaya sahip çocukları sağlıklı yetiştirmesi mümkün değil açıklamalarında bulundu. Bunu sadece kendisi değil konunun uzmanlarının da savunduğunu söyleyen İlber Ortaylı, konu hakkında övülmesi gereken kısmın ise 2.000’den fazla ailenin koruyu aile olarak beklemesi konusu olduğunu sözlerine ekledi, bu ailelerin taleplerine şükrandan başka bir duygu beslemenin yanlış olduğunu açıkladı. Evlat edinme sürecinin ise oldukça kritik ve denetim kriterleri kapsamında yapılması gerektiğini ve kurumsal ani denetim mekanizması sayesinde verimli olabileceğini savundu.

Genç Nüfus Korunmalı

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı yaptığı açıklama dışında ülkemizde doğum oranlarının giderek düştüğünü belirtir iken mevcut çocukların doğru eğitim ile sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmesinin ülkenin geleceği açısından en önemli mevzu olduğunu savunur iken, devletin deprem nedeni ile ailesini ve evlerini kaybetmiş çocuklar ile ilgili atacağı adımlar merak konusu.

Bununla beraber internet üzerinde yer alan çeşitli iddialara göre ise bazı çocukların tarikat ve cemaatlerin yurtlarına yerleştirildiği yönünde çeşitli ithamlar söz konusu.