Yargıtay’dan deprem nedeni ile yıkılan binalara ilişkin oldukça önemli bir karar çıktı, Yargıtay tarafından verilen karara göre depremde yıkılan binalara ruhsat veren belediye başkanları da artık suçlu kabul edilecek.

Ülkemizde Yüksek Mahkeme görevini yürüten Yargıtay yıkılan binaların yapı ruhsatını onaylayan belediye başkanlarının da yaptığı eylemin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna hükmetti.

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 2 deprem sonrası bütün ülkenin gözü yıkılan binaların inşaat sürecine ve ilgili müteahhitlere çevrilmiş durumdaydı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Yapılan birçok operasyon ve soruşturma sonucu yıkılan binaların inşaatında görevli olan onlarca müteahhit tutuklandı. Bir diğer merak edilen konu olan ruhsatta imzası bulunan belediye başkanlarının akıbeti ise merak konusu iken Yargıtay bu konuda son sözü söyledi.

2011 yılında yaşanan Van depremi ile alakalı yapılan yargılamalar esnasında Yargıtay 12. Ceza Dairesi yıkılan binaya yapı ruhsatı veren ilçe belediye başkanının suçlu olduğuna hükmetti. Bazı sanıklar nedeniyle zaman aşımı nedeni ile davanın düşürülmesine karar verilirken ‘Görevi Kötüye Kullanmak’ suçundan yargılanan belediye başkanı ile ilgili Yargıtay 12. Ceza Dairesi emsal olacak bir karara imza attı.

Açıklanan kararın gerekçesinde ise özetle; En son ruhsatta onay ve mühür işlemini yapan kişinin belediye başkanı olduğu, ilgili imar mevzuatı gereği ise yapı ruhsatı ekinde bulunması gereken belgelerin var olup olmadığına bakılmaksızın önüne gelen evrakı imzalayan ve onaylayan sanığın görevinin gereklerini yapmakta ihmal göstermesi, görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna karar verdi.

Söz konusu davada zaman aşımı nedeniyle düşme hükmü kurulurken oy birliği ile alınan karar ülkemizde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde birçok vatandaşımızın yıkılan binalarda can vermesi nedeni ile bu binalara onay veren kişilerin cezalandırılması konusunda önemli bir adım oldu.

Ülkemizde Van merkezli meydana gelen 2011 yılındaki yıkımlar ile ilgili en çok eleştirilen nokta zaman aşımı süreleri nedeni ile birçok sanığın ceza almaması olarak görülürken. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş merkezli deprem nedeni ile yargılanan kişilerin akıbeti ise tüm ülke tarafından merak edilmekte.