Kaspersky isimli anti virüs firması tarafından yapılan orta doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki çalışma ve anketlere göre ülkemizdeki çalışanların %55’i yaptığı işi bir robota kaptırmaktan oldukça korkuyor.

Yapılan açıklamaya göre yapay zeka kullanımının her geçen gün giderek artması ile dünya çapında birçok sektörde robotların kullanım oranı bir hayli artmış durumda, yıllardır araba yıkayan, siparişleri hazırlayan ve teslim eden, depolarda mal istifleyen kişiler yavaş yavaş işlerini kendileri yerine yapan robotlara kaptırmış durumda.

Günümüzde ise bu iş bir hayli değişik boyutlara ilerlemiş durumda son günlerin ana gündem maddesine olan ChatGPT ile metin çevirileri, kodlama, akıcı bir sohbet gibi birçok işlem yapay zeka yardımı ile yapılabiliyor.

Kaspersky ise Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde çalışanlar arasında yaptığı bir ankete göre şirketlerin kullandığı robotlar ve otomasyonlar konusunda insanlar büyük endişeler yaşamakta, özellikle ülkemizdeki çalışanların %55’i işini robota kaptırmaktan korkuyor.

Robotlar Tehlikeli İşlerden Çalışanları Kurtarıyor

Ankete katılan çalışanların bir kısmı ise robotların iş hayatını kolaylaştırdığını savunurken otomasyonların çalışan sağlığı açısından büyük bir fayda sağladığı açıklandı, yine ankete katılan çalışanların %82’si tarafından robotların fiziksel olarak zorlayıcı ve tehlikeli işleri çalışanların yapmasından kurtardığını belirtti.

Yine anket katılımcıları insan faktörü nedeni ile oluşan iş kaza oranının azaldığını savunurken %51’lik bir kesim ise robotların ekonomik olarak ve üretimde verimlilik açısından fayda sağladığını savunuyor.

Kamuoyunda merak uyandıran KKM faiz durumu: Son durum nedir? Kamuoyunda merak uyandıran KKM faiz durumu: Son durum nedir?

Teknolojik gelişmeleri iş yerlerine entegre eden işletmelere önerilerde bulunan Kaspersky oluşabilecek siber güvenlik sorunlarının önüne geçmek adına belirli periyotlarda düzenli olarak güvenlik değerlendirmelerinin yapılmasını. Güncellemelerin periyodik takibini ve sürekli testlerin yapılması gerektiğini savundu. Bu tarz basit işlemler ile bile milyonlarca dolara mal olabilecek hasarların önüne geçilebileceğini savunan Kaspersky ekiplerinde bu hususta geliştirilmesi ve eğitilmesinin hayati bir konu olduğunu savundu.

Siber Savunma ekiplerinde olay önleme, algılama ve yanıt verme yeteneklerinin sürekli geliştirilip güçlendirilmesini savunan Kaspersky, yeni ve gelişmiş kötü amaçlı teknikler ve yazılımlar karşısında şirketlerin yanıtını her an geliştirmek zorunda olduğunu savundu.