İlkokul, Ortaokul, Lise Öğrencileri Müjde! Düzenli Yardım Ödemesi 1.611 TL’yi Görecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal destek ödemesi kapsamında yardımlarını sürdürmeye devam ediyor. SED adı verilen ödemeler aylık olarak ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerinin eğitim sürecine destek olabilmesi için yatırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı Derya Yanık Aralık ayına özel SED ödemelerinin öğrenci velilerinin hesaplarına yatırıldığını açıkladı. Toplamda 349.452 bin TL tutarı otomatik olarak sistem üzerinden aktarıldı. Başvuru yapmak isteyenlerin eğitim ödeneğinden faydalanmak isteyenlerin e-devlet platformu üzerinden katılım sağlaması gerekiyor.

Öğrenci Destek Ödemesi Ne Zaman Yatacak?

Öğrencilerin eğitim süreçlerini destekleyebilmek için yapılan ödemenin tutarı ise 1.611 TL'yi görüyor. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik ödenen bu rakam 2023 yılı itibarıyla 15 Ocak tarihinde hesaplara yatırılmış olunacak. E-devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. PTT'den bu rakam talep edilebilecek ilkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite öğrencileri için başvuruları kabul ediliyor.

Öğrenci Destek Ödemesi Başvurusu

Başvuru yapmak isteyenlerin e-devlet sisteminde TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasına geçiş yapılması gerekiyor. 

  • Ardından alt kategoride yer alan sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvuru formunu doldurulması şarttır.

  • Açılan sayfa üzerinde sağ köşede yer alan yeni başvuru aşamasına tıklanır.

  • Bir sonraki sayfada kişiye ve öğrenciye dair bilgiler doğru beyanlarla doldurulur.

Öğrenci Destek Ödemesinden Kimler Yararlanabilir?

En geç 1 ay içerisinde sonuçlar açıklanır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için sunulan aylık 1.611 TL eğitim ödeneği desteği PTT şubelerine girilerek alınabilir. Sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinden faydalanmak isteyenlerin;

  • Ekonomik olarak yoksun bir durumda olması korunmaya muhtaç olması

    TCKN’ye 20.000 TL ödeme! Yalnızca o bankada var TCKN’ye 20.000 TL ödeme! Yalnızca o bankada var
  • Ek bir meslek ile desteklenmediğinde yardıma muhtaç pozisyona düşecek olan tüm gençler

  • Olağanüstü afet durumlarında, kaza hallerinde ya da hastalık durumunda kendi geçimini sağlayamayan aile fertleri

  • Çocuklarının eğitim sürecine destek olamadıklarında temel ihtiyaçları karşılayan aile fertlerinin hayati tehlikeye neden olabilecek bir hastalık ya da ameliyat geçiriyor olduklarında

  • Çocukların anne ya da babası vefat ettiğinde bu ödenekten faydalanılabilir.