İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’daki riskli binaların %50’sinden fazlasında kiracıların oturduğunu aktardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “24 Seneyi ne yazık ki İstanbul olarak rölantide geçirdik, şimdi artık gaza basmamız lazım ve bir an önce bütün binaların yenilenmesi ile ilgili olarak seferberlik ilanı ile yürümemiz gerekiyor, İstanbul’da yapılan tespitlerimize göre sıkıntılı binaların %50’ninden fazlasında kiracılar oturuyor” açıklamasında bulundu.

İstanbul’da Kadıköy’de KİPTAŞ tarafından yenilenecek bir apartmanın yıkım organizasyonuna katılan ve burada açıklamalarda bulunan İBB başkanı Ekrem İmamoğlu, riskli binaların yenilenmesinin hızlanması gerektiğini savundu, yaptığı açıklamada “24 yıldır maalesef rölantide geçirdik, artık gaza basma zamanı ve binaları seferberlik ile birlikte yenilemeliyiz. Biz bu konuda kararlığımızı göstermek adına insanlara bu yıkılacak binaları gösterip imrendirmek istiyor. Bütün binaları KİPTAŞ yenileyemez, Sektörü harekete geçirmek istiyoruz, insanları motive etmemiz lazım. Lütfen yuvalarımızı sağlıklı ve dirençli hale getirelim.

Buradan Çevre Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlara sesleniyorum, iki ay sonra seçim var biz çözeceğiz, çünkü bunun bugünü yarını yok, buyurun konuşalım, çağırın koşa koşa gelelim, bu bir seçim vaadi meselesi değil, birlikte doğru bir karar alalım, seçimden sonra kim yönetecek ise devam etsin, açıklamasında bulundu.

Tam bu noktada arkadaşlarımın uzlaşmaya katkı sunması çok önemli, iki yıl süren bir süreç onlar sayesinde hızlandı ve sonuç vermeye başladı, şimdi vatandaşlarımız bu can tehdidinden kurtulacaklar, dedi. Açıklamasının devamında, İnşaatın devam ettiği Kadıköy’ün mali olarak da birtakım fırsatlar sunma konusunda kabiliyeti olan bir mahalle olduğunun altını çizen İmamoğlu, üç dört yıl bekliyor olması insanlarımızın yanlış KİPTAŞ devreye girdi ve konu çözüme kavuştu. Ancak çözüme ulaşmayı bekleyen başka binalarda var o sebep ile envanterleri hızlıca güçlendirmek bizim sorumluluğumuz açıklamasında bulundu.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Riskli Evlerin %50’sinde Kiracılar Oturuyor

İmamoğlu, ekiplerinin yaptığı çalışma doğrultusunda İstanbul’da bulunan sıkıntılı binaların %50’sinin üzerinde kiracıların oturduğunu açıkladı. Vatandaşlara tekrar seslenen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, evet ülkemizde ekonomik koşullar sıkıntılı ama kiralık evler konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. Her binada oturmayı mutlaka kendilerine çözüm olarak görmesinler, çürük binalardan, ağır hasar alma ihtimali olan binayı kimsenin kiraya verme hakkı yok, bunu engelleyici önerilerimiz var, işte bunları ilgili kurumlar ile konuşup çözmemiz gerekmekte, ifadelerine yer verdiği açıklamasının ardından yıkım işleri devam etti.

Feneryolu Mahallesi’nde bulunan apartmanın 9 ay sonunda teslim edileceği bilgisini sundu. Hafta sonunda incelemelerde bulunmak üzere deprem bölgesine gideceğini aktaran Ekrem İmamoğlu bölgeye İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile gideceğini açıkladı.