CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun "yolumdan çekilin" mesajı 6’lı masada da “adaylık açıklaması” olarak değerlendirildi ve “CHP için diğer olası adaylar için kapı kapandı” denildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Ülkemin yoksulları, yok sayılanları için yola çıktım” açıklaması, 6’lı masada değerlendirildi. 

Garanti Bankası hesabınız üzerinden 100 bin TL'ye kadar borç kapatma kredisi başladı Garanti Bankası hesabınız üzerinden 100 bin TL'ye kadar borç kapatma kredisi başladı

Kılıçdaroğlu’nun, geçen hafta partisinin grup toplantısında yaptığı ve yankı uyandıran, “İçimde bu halk için biriktirdiğim büyük bir kavga var. Bu kavgayı hep birlikte yol arkadaşlarımla birlikte yapacağız... Vatanı satanlarla kavga edeceğiz” ve parti içine yönelik “Ya bana katılın ya şimdi, şu anda yolumdan çekilin” çıkışı siyaset kulislerinde de “bir adaylık açıklaması” olarak çok tartışılmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri CHP içinde de “Genel Başkan bu sözlerle adaylığını açıkladı” şeklinde yorumlanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun dün yaptığı açıklama grup toplantısındaki sözlerini anımsattı. Cumhuriyet’in gündeme taşıdığı habere göre, güçlendirilmiş parlamenter sistem için CHP ile bir araya gelen diğer siyasi partilerin temsilcileri, Kılıçdaroğlu’nun dünkü açıklamasında kullandığı ifadelere dikkat çektiler.

Bu açıklamada Kılıçdaroğlu’nun “birinci tekil şahıs olarak konuştuğuna” işaret edilirken, “Kılıçdaroğlu zeki bir isim. ‘yola çıktım’ diyor. Bu Kılıçdaroğlu’nun ikinci manifestosudur. Kılıçdaroğlu her ne kadar net bir biçimde söylemese de bu sözler siyaseten üstü kapalı adaylık açıklamasıdır. Bu Kılıçdaroğlu’nun ikinci kez hem iktidara hem de Cumhurbaşkanlığı adaylığına hodri meydan çağrısıdır” yorumları yapıldı. 

Aynı haberde, 6’lı masada yer alan diğer muhalefet partilerinin temsilcileri ise Kılıçdaroğlu’nun uzun süredir kulislerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “cumhurbaşkanı adayı” olarak konuşulmasından “rahatsız olduğunun” altını çiziyor.

Aslında bu rahatsızlık Kılıçdaroğlu’nun “belediye yönetimini olası adaylıklarla yeniden iktidara kaptırmak istemediği" olarak zaten biliniyor.

Ancak 6’lı masa bileşenleri, “İmamoğlu’nun adaylık defteri kapandı” değerlendirmesinde bulunurken İmamoğlu’nun Karadeniz turu için de “parti içi restleşme” yorumunu yapıyor. 6’lı masada “Bu restleşmenin kazananı Kılıçdaroğlu” ifadeleri kullanılırken “Kılıçdaroğlu’nun alacağı karara saygı duyulacağının” da altı çiziliyor.

KILIÇDAROĞLU'NDAN,İMAMOĞLU AÇIKLAMASI!... - Vira Trabzon