SADAT tartışmalarının ardından gözlerin çevrildiği özel güvenliğin vatandaşa yükü dudak uçuklattı...

Çok sayıda kamu kurumunun korunması için özel güvenlik şirketlerine son on yılda aktarılan para 30 milyar TL'yi geride bırakmış durumda.

SADAT tartışmalarıyla yeniden gündeme gelen özel güvenlik şirketlerine kamudan milyarlarca lira kaynak aktığı ortaya çıktı.

BirGün'ün ortaya çıkarttığı bilgilere göre, 2010 yılından bu yana kamunun özel güvenlik harcamalarının toplam tutarı, 31 milyar 860 milyon TL’ye ulaştı. 12 yılda 15 bin 254 özel güvenlik ihalesi gerçekleştirilirken bu ihalelerin 2 bin 347'si Ankara’da, 2 bin 12'si İstanbul’da, 928'i ise İzmir’de yapıldığı öğrenildi.

Kamuyu özel güvenlik orduları ile donatan iktidar partisi, en çok alımı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi için yaparken ikinci sırayı ise Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü aldı. Belediyelerin ardından en çok özel güvenlik ihalesi yapan kurumlar, Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü ve TCDD olduğu görüldü.

Bu arada özel güvenlik ihalelerinde 87 ihaleyi kazanarak 1 milyar 516 milyon 415 bin TL kazanan Al Grup Güvenlik Hizmetleri Limited Şirketi, en çok kamu kaynağını kasasına koyan şirket oldu.

Şanslı yatırımlardan Al Grup Güvenlik Hizmetleri’nin çalıştığı kurumlar arasında, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın uzun süre CEO'luğunu yaptığı Çalık Holding'e bağlı Çalık Enerji de yer aldı. TOKİ, TİKA, DSİ, EPDK de bu kurumun özel güvenlik hizmeti verdiği kamu kurumları arasında yer alıyor.

16 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7500 TL'lik Ödeme Bankada Kuyruğa Neden Oldu! 16 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7500 TL'lik Ödeme Bankada Kuyruğa Neden Oldu!

Al Grup Güvenlik Hizmetleri'nin kimin olduğu, genel müdürü gibi bilgilere ulaşılamaması da merak uyandırdı.