2023 yılında yapılan zamların ardından gözler bankaların emekli promosyon ödemelerine çevrildi. Hangi bankanın ne kadar promosyon ödemesi yapacağı merak konusu oldu. ING Bank 2023 emekli promosyon ödemeleri açıklandı. İşte detaylar…

Yeni yılda memur ve emekli maaşlarının yanında asgari ücrete de zam yapıldığından dolayı emekli promosyon ödemelerinin ne kadar ola cağı en çok araştırılan konular arasında yer aldı. Yapılan zamların ardından bankalar emekli promosyon ödemeleri konusunda kampanyalar hazırlamaya başladılar.

ING Bank’tan Emeklilere Müjde!

2022 yılının temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılan zamların ardından bankalar emekli promosyon ödemelerinde birbirleri ile yarışa girmişti. Bankalar kendi müşterilerini ve yeni müşteri olacak kişileri rakip bankalara kaptırmamak için birbirinden güzel kampanyalar oluşturdular. 

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

Başlangıçta emekli promosyon ödemesi olarak 2.000 TL gibi bir miktar ile başlayan bankalar rekabetin artması ile bu rakam 10.000 TL’ nin üzerine çıktı. Artan fırsatları yakalamak isteyen emekliler kampanyaları yakından takip ederek başvuru tarihleri içerisinde gerekli şartları yerine getirerek başvuruyu gerçekleştiriyorlar.

Emekli maaşını taşımak isteyen kişiler yeni bankada üç yıl kalma taahhüdü vererek maaşlarına göre emekli promosyon ödemesi alıyorlar. Gerekli şartları yerine getiren kişiler kampanyalar kapsamında sunulan fırsatlardan yararlanabiliyor. Öte taraftan 2022 yılının son günlerinde yapılan EYT düzenlemesi ile yeni emekli olacak kişilerin emekli promosyon ödemesi alıp almayacağı ya da nasıl olacağı da merak ediliyor. Bu kapsamda şubat ayında ilk emekli maaşını alacak kişilerin olmasından ve yeni yılın da gelmesi ile bankalar emekli promosyon kampanyalarında güncelleme yaptı. 

2023 ING Emekli Promosyon Ödemesi Açıklandı! 

3 Ocak 2023 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının ardından son altı ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak memur ve emekli maaşlarına verilecek zam oranının refah payı ile netleştiğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan refah payı ile birlikte memur ve emekli maaşlarına önce %25 daha sonra yaptığı açıklamada ise bunu %30 oranına çıkardıklarını söyledi. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarının açıklanmasından kısa bir zaman önce de asgari ücrete zam yapılmıştı. Dolayısı ile gözler bankaların emekli promosyon ödeme kampanyalarına çevrilmişti. 

Bankalar rakip bankalara müşteri kaptırmamak için emekli promosyon ödemesi yarışına başladılar. Kampanyadan yararlanmak için hem başvuru tarihleri hem de rakamlarda güncelleme yaptılar. ING Bank’ ta kendi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre maaşa göre 4.500 TL ve 7.500 TL seviyesine kadar ödeme yapılacağını belirtti. Bu bağlamda incelediğimizde 3.500 TL’ ye (3.500 TL hariç) kadar maaş alan kişiler 4.500 TL, 3.500 – 7.500 TL (7.500 TL hariç) arası alan maaş alanlar 5.250 TL, 7.500 – 10.000 TL (10.000 TL hariç) arası alanlar 6.750 TL ve 10.000 TL ve üzeri alan kişiler 7.500 TL emekli promosyon ödemesi alacağını görüyoruz.

Üç yıl boyunca maaşını ING Bank’ tan almayı taahhüt eden kişiler bu kampanyadan yararlanabilecek. Kampanyadan yararlanmak isteyen kişiler bankaların resmi işlem yolları üzerinden başvuruyu gerçekleştirebilir. Öte taraftan ING Bank’ ın internet sitesi üzerinden de gerekli başvuru yapılabilir. Diğer bankalar da emekli promosyon ödeme kampanyalarında yeni yılın gelmesi ve EYT ile yeni emekli olacak kişiler için güncelleme yapmaya devam ediyor. 
2022 yılının ikinci yarısından sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı’ nın talimatı ile sürece, yarışa dahil olan kamu bankaları da bu konuda kampanyalar hazırlamaya devam ediyor.