Avrupa'nın 12 dev kulübü tarafından kurulan Avrupa Süper Ligi, futbol dünyasını altüst etti. UEFA, söz konusu turnuvaya katılan kulüplerin lig dahil tüm organizasyonlardan men edileceğini açıkladı ancak futbol endüstrisinin yüzde 77'sini elinde tutan dev takımların bu turnuvaya dahil olması işin rengini değiştirdi. Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester United, Chelsea, Manchester City, Tottenham Hotspur, Juventus, Milan ve Inter gibi dev kulüpler Avrupa Süper Ligi'nin kurduklarını açıkladı. UEFA'nın, Avrupa futbolunun en büyük kulüplerine rest çekmesiyle kazan kaynadı.

Futbolun kalitesini yükseltmek için!

Real Madrid Başkanı Fiorentina Perez ve Juventus başkanı Agnelli'nin başını çektiği organizasyon, henüz başlamadan bitmiş gibi görünüyor. Zira özellikle Chelsea ve Liverpool gibi kulüplerin taraftarlarının isyan etmesi, ünlü futbolcular ile spor adamlarının organizasyon için çalışmayacağını açıklaması gibi gelişmeler durumu değiştirdi. Turnuvaya katılacağını açıklayan takımların taraftarları protestolar düzenledi, protestolar içinde öne çıkanı ise Chelsea taraftarının Brighton maçı öncesi takım otobüsünün stada girişini engellemesi oldu.

"Yaptığımız hataydı, bunun için özür diliyoruz"

Medyada yer alan iddialara göre Acun Ilıcalı, bir kez daha kulüp satın alacak Medyada yer alan iddialara göre Acun Ilıcalı, bir kez daha kulüp satın alacak

Avrupa Süper Ligi'nin kurucu 12 takımından biri olan Arsenal, tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine organizasyondan çekildiğini açıkladı. Kulüpten yapılan açıklamada taraftarlardan özür dilendi. Açıklamada taraftarların tepkisine kulak verildiği belirtilerek "Sizleri ve futbol camiasını dinledik. Yaptığımız hataydı, bunun için özür diliyoruz" ifadeleri kullanıldı. Tepkilerin artması üzerine İngiliz takımları Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United,  Arsenal ve Tottenham organizasyondan çekildi. Barcelona, Atletico Madrid ile Milan'ın da turnuvadan çekilme kararı aldığı iddia ediliyor. Gelen bilgilere göre organizasyonun hayata geçmesi için Real Madrid, Juventus ve Inter'in ısrarcı olduğu belirtiliyor.

Avrupa Süper Ligi'nin sistemi nasıl olacaktı?

Son gelişmelere göre Avrupa Süper Ligi henüz başlamadan bitmiş gibi görünüyor. Peki planlar hayata geçseydi Avrupa Süper Ligi'nin sistemi nasıl olacaktı? Avrupa Süper Ligi'nin kurucusu kulüplere toplamda 3,5 milyar euroluk ödeme yapılacaktı. Organizasyonun 20 takımdan oluşacak ve her sezon 5 takımın değiştirilecekti. Ağustos'ta başlaması planlanan turnuvada takımlar, 10'ar takımlı iki grupta mücadele edecekti. Gruplarını ilk 3 sırada bitirenler direkt olarak çeyrek finale yükselecekti. Grupları 4 ve 5'inci sırada bitiren takımlar ise aralarında yapacakları çift eleminasyon usulü play-off maçlarıyla çeyrek finale yükselecekti.

Editör: İlan35