Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ile başlayan kriz her geçen gün derinleşme ye devam ediyor. Özellikle insani felaket artık kapıya dayanmış durumda. Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, Savaş nedeniyle oluşan krizin devam etmesi halinde tüm dünyada gıda fiyatlarının rekor düzeyde artacağını söyledi. Ayrıca artan fiyatlar nedeniyle yüz milyonlarca insan yoksulluğa ve yetersiz beslenmeye itilecek.

Dünya Bankası son dakika açıklamaları yaparak Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı Savaşın tüm dünyada bir gıda krizine yol açacağını duyurdu. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, şu anda Rusya'nın işgali nedeniyle kaynaklanan gıda krizinin bir insani felakete dönüşmek üzere olduğunu belirtirken, Krizin devam etmesi halinde gıda fiyatlarında tüm dünyada rekor artışlar olacağını ve yüz milyonlarca insanın yoksulluk ve yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Dünya Bankası Başkanı yaptığı açıklamada şu anda durumun bir insani felaket olduğunu beslenmenin düştüğünü ve daha sonra bu konuda hiçbir şey yapamayan buna kendileri sebep olmayan ve fiyatların yükseldiğini gören hükümetler içinde siyasi bir meydan okuma haline dönüşeceğini söyledi.

Gıda fiyatları ortalama %37 artacak

Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre savaş ortamının devam etmesi halinde gıda fiyatlarında ortalama %37 artış bekleniyor. Bu durumdan ise her zaman olduğu gibi en çok yoksul kesim etkilenecek.

insani-felaket-kapiya-dayandi-rusya-ukrayna-savasi-bir-an-once-bitmezse-kitlikla-yuzlesecegiz-2

Vakıfbank anında kredi başladı! 10 bin TL ve 50 bin TL araasında gelir belgesiz kredi alın! Vakıfbank anında kredi başladı! 10 bin TL ve 50 bin TL araasında gelir belgesiz kredi alın!

Artışlar her türden gıdayı etkileyecek

Dünya Bankası Başkanı David Malpass açıklamasında Bu durumun yeni tip koronavirüs salgını için de geçerli olduğunu fiyat artışlarının görüldüğü alanların geniş ve derin olduğunu vurguladı. Artışların sadece tek bir kalemde olmadığını belirten Malpass, dünyada herkese yetecek kadar gıda olduğunu ve küresel fıtıkların tarihsel standartlara göre büyük olduğunu belirterek durumun üretimden çok ulaşımla ilgili bir problem olduğunu ifade etti. Ayrıca Artan enerji fiyatlarına da değinen Malpass, Ülkelerin büyük covid-19 salgını borçlarını ödeyememelerinden kaynaklanan krizinin daha da derinleştiği konusunda uyarılarda bulundu.