Otoimmün hastalık, vücudunuzun her iki tarafındaki eklemleri etkileyebilir. Parmaklarınızda, ellerinizde, bileklerinizde, dizlerinizde, ayak bileklerinizde, ayaklarınızda ve ayak parmaklarınızda ağrı ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz. RA ayrıca nadiren cildinize, gözlerinize, akciğerlerinize ve kalbinize zarar verebilir.

Romatolog Matthew Bunyard, "Romatoid artrit, vücudun çeşitli yapılarına, çoğunlukla eklem dokularına saldırır" diye açıklıyor. "Ama bu sistemik bir hastalık, bu yüzden bazı durumlarda eklemlerin dışında sorunlara neden olabilir." Sadece eklem ağrısını ve şişliği azaltmakla kalmayıp aynı zamanda hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ilaçlar da mevcuttur. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve duygusal desteğe sahip olmak, RA'lı çoğu kişiye de fayda sağlayabilir. Dr. Bunyard, “Mevcut tedavilerle hastaların büyük çoğunluğu normal yaşam aktivitelerinin çoğuna devam edebilir” diyor. İşte keşfetmek isteyebileceğiniz değişiklikler ve modifikasyonlar.

Romatoid artrit belirtileri

Romatoid artrit herkesi farklı şekilde etkilerken, bazı yaygın semptomlar şunları içerir:

Birden fazla eklemde ağrı, şişlik, sertlik ve hassasiyet.

Sertlik, özellikle sabahları veya uzun süre oturduktan sonra.

Vücudunuzun her iki tarafında aynı eklemlerde ağrı ve sertlik.

Tükenmişlik.

ABD'de 1,3 milyondan fazla insan RA'ya sahiptir. Tipik olarak 30 ila 60 yaşları arasında gelişmeye başlar. Bazı kişilerde birkaç yıl içinde eklem semptomları gelişirken, diğerlerinde hızla ilerleyen semptomlar olabilir.

RA'lı bireyler ayrıca ağrı ve yorgunluk gibi önemli semptomların olduğu bir dönem olan alevlenmeler yaşarlar.

Stres, havadaki değişiklikler ve bazı yiyecekler RA alevlenmesini tetikleyebilir, ancak bireylerde alevlenmeye neden olan şey değişiklik gösterir.

Dr. Bunyard, “Işıltıları neyin tetiklediğinden %100 emin değiliz” diyor. “Fiziksel veya duygusal stres faktörlerinin alevlenmeleri tetikleyebileceğini gösteren bazı veriler var. Ama her zaman böyle olmuyor. Çoğu zaman, sinir bozucu olabilen belirli bir sebep yok gibi görünüyor.”

RA ve alevlenmelerin yönetilmesine yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda doktorunuzla konuşun.

Yaşam tarzı ipuçları

Dengeli bir diyet yapın

Dengeli bir diyete odaklanmak anahtardır. Dr. Bunyard, Akdeniz diyetinin iyi bir seçenek olduğunu söylüyor.

“Uygulaması oldukça kolay bir diyet” diye ekliyor. “Genel olarak, daha az işlenmiş gıda, daha az şeker, daha az yağ ve daha az fast food yemek istiyorsunuz.”

Egzersiz yapın

Hem egzersiz hem de esneme, kendinizi işlevsel tutmada büyük rol oynar. Hareketsiz kalırsanız, eklem hareketinde ve kas gücünde azalmaya neden olabilir.

Doktorunuz, fiziksel veya mesleki bir terapist, sizin için en iyi antrenman türü hakkında bilgi sağlayabilir.

Dr. Bunyard, “Egzersiz yapmaya ve esnemeye devam etmek gerçekten önemli” diyor. “Bazı kişiler Pilates, akupunktur ve masaj gibi aktivitelerden yararlanabilir .”

Sağlıklı bir kiloyu koruyun

Obeziteniz varsa, daha sağlıklı bir kiloya ulaşmak için çalışmak yardımcı olabilir.

Dr. Bunyard, “Ayaklarınız, dizleriniz ve kalçalarınız gibi ağırlık taşıyan eklemlerin yükünü hafifletmeye çalışıyorsunuz” diyor. "Kilo vererek, aslında vücuttaki iltihaplanma miktarını azaltabilirsiniz."

Uykuya öncelik verin

Zaten ağrıyla uğraşıyorsanız, iyi bir gece uykusu çekmek zor olabilir. Ve uykunuz bölündüğünde, daha fazla ağrı ve yorgunluğa neden olabilir.

RA'lı olanlar, kan dolaşımını artırmak ve dokuları gevşetmeye yardımcı olmak için ısı kullanmaktan yararlanabilirler.

Dr. Bunyard, “Bir ısıtma yastığı kullanmayı veya sıcak bir banyo veya duş almayı deneyin” diyor. "Bu tür şeyler rahatlatıcı olabilir."

Sigarayı bırakın

Sigara içen kişilerde romatoid artrit riski daha yüksektir.

Dr. Bunyard, “Vücutta tütünün değiştirdiği görünen belirli proteinler var” diyor. "Eğer romatoid artritiniz varsa, sigara içtiğinizde işe yaramayan veya yan etkileri daha yüksek olan ilaçlar da vardır."

Nikotin bantları, sakız ve pastiller gibi sigarayı bırakma tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Akıl sağlığınıza odaklanın 

RA ile uğraşmak duygusal bir rollercoaster gibi hissedebilir. RA'nın iniş çıkışlarıyla yaşarken zihinsel sağlığınıza dikkat etmek hayati önem taşır.

Meditasyon, biofeedback ve bilişsel davranışçı terapi gibi teknikleri kullanmayı düşünün.

Bunun bir RA destek grubu, bir aile üyesi veya bir arkadaş olup olmadığını konuşabileceğiniz birinin olması da önemlidir.

Dr. Bunyard, “İnsan varlığı için duygusal destek gereklidir” diyor. "Biriyle konuşurken rahat hissediyorsanız, bu size yardımcı olabilir ve aynı zamanda neler yaşadığınızı anlamalarına da yardımcı olabilir."

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artrit için bir tedavi olmasa da, genellikle ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir.

RA'nızın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, doktorunuz aşağıdaki gibi ilaçlar önerebilir:

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler).

COX-2 inhibitörleri.

Kortikosteroidler.

Hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (DMARD'lar).

Biyoloji.

Dr. Bunyard, "Romatoid artrit ağrısına yardımcı olabilecek, hastanın daha işlevsel hale gelmesine, iltihaplanmayı azaltmasına ve aslında romatoid artritin ilerlemesini yavaşlatmasına yardımcı olabilecek ilaçlar var" diyor.

RA gibi ömür boyu süren bir hastalığa sahip olmak, hayatınız üzerinde kontrolünüz yokmuş gibi hissetmenize neden olabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya, size uygun bir tedavi seçeneği bulmaya ve karşılaştığınız zorluklar hakkında doktorunuzla konuşmaya odaklanın.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: “Aday Çıkarmıyoruz” HDP Eş Genel Başkanı Buldan: “Aday Çıkarmıyoruz”

Dr. Bunyard, “İnsanları aktif, istihdamda tutmaya ve yapmak istedikleri veya yapmaları gereken her şeyi yapmaya çalışıyoruz” diyor. "Tedavinin amacı, insanların hayatlarını mümkün olduğunca normal tutmaktır."