22 yaşındaki Mehsa Emini'nin Tahran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan gösteriler büyüyor. İran'da Neler Oluyor?

İran’da, İslami kurallara göre örtünmediği gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Jina (Mehsa) Emini için düzenlenen gösteriler ülke çapında yayılmaya devam ederken, yaşanan ayaklanmada ölüm haberleri de gelmeye başladı.

Mehsa Emini'nin öldürülmesi İzmir'de protesto edildi - Artı Gerçek

Kürdistan, Batı Azerbaycan, Kirmanşah, Elburz, Tahran, Gilan, Razavi Horasan, Yezd, Hürremabad, Senendec, Urumiye, Meşhed, Kirman, Mahabad, Divandere ve Bukan'da protestolar düzenlenmeye başladı ki bu arada İran'ın Kürdistan Eyaleti Valkisi Zareikuşa eyaletteki gösterilerde 3 kişinin "şüpheli şekilde" yaşamını yitirdiğini doğruladı.

İran'da Mehsa Emini için devam eden protestolarda 5 gösterici öldürüldü

PolisİN gözyaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandığı açıklanırken Rudaw'ın haberine göre Urmiye'de düzenlenen protesto gösterisinde, 23 yaşındaki Ferzad Derviş güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

İran'da kurallara uygun başörtüsü takmadığı için öldürülen kadının cenazesinde protesto - TGRT Haber

Yerel kaynaklı haberlere göre Sakız kentinde de dün akşam düzenlenen gösterilerde Feridun Mahmudi isimli gösterici yaşamını yitirirken, Kirman şehrindeki gösterilerde ise genç bir kadın başından ağır şekilde yaralandı.

Mahsa Emini'nin ölümü ve ahlak polisi protesto edildi - enBursa Haber - Bursa, Bursaspor, Güncel, Magazin

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, Kürdistan Eyaleti Valisi İsmail Zareikuşa, eyaletin şehirlerinde düzenlenen gösterilerde 3 kişinin şüpheli şekilde öldüğünü açıkladı ve 2 kişinin silahla öldürüldüğünü, bir kişinin ise ölüm nedeninin araştırıldığını belirtti.

İran'da Mahsa Emini'nin ölümü ve ahlak polisi protesto edildi

Bu açıklamanın yanı sıra İran'da muhalif medyaya yansıyan haberlerde ise gösterilerde 5 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı belirtildi.

İran'da Mahsa Emini'nin ölümü ve ahlak polisi protesto edildi

Üniversitelere de sıçrayan gösterilerde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Tahran Valisi Muhsin Mansuri dün yaptığı açıklamada ise gözaltına alınanlar arasında yabancı ülke vatandaşlarının da olduğunu söyledi.

Alanya'da Atatürk heykeli önünde toplanan İranlılar, Mahsa Emini'nin ölümü nedeniyle rejimi protesto etti – KENT16