İptal edilen ancak yeniden Ekrem İmamoğlu'nunkazandığı İstanbul seçimleri sonrası ortaya çıkan polemiklerin konu olduğu dava bugün görülecek.

YSK üyelerine hakaret iddiasıyla yargılanan ve hakim değişiklik talebi ile de dikkat çeken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davası bugün İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Eski Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven ve kurul üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu için sosyal medya da hareketlendi.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

dokuz8haber on Twitter:

İBB Başkanı İmamoğlu'nun, 13 bin oy fark ile kazandığı 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile girdiği polemikte kendisine yönlendirilen "ahmak" gibi hakaretlere cevap verdiği konuşmasında YSK Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla iddianame hazırlanmıştı.

İmamoğlu zaferini Beylikdüzü'nde kutladı - YouTube

nadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede o dönem Yüksek Seçim Kurulu’nda çalışan Emekli YSK Başkanı Sadi Güven’in de aralarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtilmiş ve iddianamede, İmamoğlu’nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapsi ile seçme ve seçilme haklarından mahrumiyeti istenmişti.

Bu arada sosyal medyada Ekrem İmamoğlu'na "hesaplaşma davası" yorumları ile destek yağarken dikkat çeken paylaşım ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'yan geldi.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'tan bayram mesajı

Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davaya ilişkin, “Halkın iradesi ve demokratik hukuk sistemi, her türlü bürokratik vesayetten üstündür. Gençlerimize olan sorumluluğumuz ve demokrasiye olan inancımla anındayım Ekrem İmamoğlu" dedi.

“Demokrasiye olan inancımla yanındayım Ekrem İmamoğlu"

“Halkın iradesi ve demokratik hukuk sistemi, her türlü bürokratik vesayetten üstündür. Gençlerimize olan sorumluluğumuz ve demokrasiye olan inancımla yanındayım Ekrem İmamoğlu.”