İran'da Mahsa Amini protestoları devam ederken, protestocuların yerel idareyi ve polisi etkisiz hale getirerek bir kentin kontrolünü ele geçirdiği öğrenildi.

İran'da Mahsa Amini protestoları sırasında protestocuların bir kentin kontrolünü ele geçirerek  silahlanmaya başladığı bildirildi.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül Salı günü Tahran'da ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından, gördüğü şiddet sonrası hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolar yedinci gününe girilen protestolarda ölü sayısı artmaya devam ettiği aktarılırken, protestocuların silahlanmaya başladıkları da öğrenildi.

İran'da Mahsa Amini için başlayan gösteriler 5'inci gününde: Kadınlar başörtülerini yakıyor

İran, Irak ve Türkiye sınırlarının kesiştiği noktanın yakınında bulunan Uşnu’da protestocular yerel idareyi ve polisi etkisiz hale getirerek kentin kontrolünü ele geçirdiler bile.

İranlı yetkililer kesin ölü sayısını açıklamazken, devlet televizyonu olaylar sırasında şu ana kadar 35 kişinin hayatını kaybettiğini ancak kesin can kaybı sayısı için yetkililerden haber beklediklerini aktarırken, protestolar tüm dünya ülkelerinde gündemin birinci sırasından verilmeye devam ediyor.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Şu ana kadar Tahran, Senendec, Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Bender Abbas, Abadan, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urumiye, Kazvin, Zencan, İlam, Mazenderan, Hemedan başta olmak üzere birçok şehirde gösteriler düzenlendiği bilinirken, birçok noktada eylemciler ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Sosyal medyanın erişime kapatıldığı İran'dan gelecek yeni haberler ise merak içinde bekleniyor.

Mahsa Amini ateşi! - Bolu Gündem