Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) lideri Erkan Baş'ın Halk TV programcısı gazeteci İrfan Değirmenci'ye milletvekili adaylık teklifinde bulunması gündeme bomba gibi düştü.

Takip eden günlerde gazeteci İrfan Değirmenci, teklifi kabul ettiğini ve TİP'in milletvekili adayları arasına katıldığını açıkladı. Bu gelişmeler siyasi arenada büyük yankı uyandırdı.

Değirmenci, daha önce CNN Türk'ten ayrılarak Halk TV'ye transfer olmuştu. Burada yaptığı programlarda sık sık hükümet politikalarını eleştiriyor, sosyal adaletsizliği dile getiriyor ve işçi sınıfının sorunlarına dikkat çekiyordu. Siyasi tartışmalara da sıkça katılıyor ve görüşlerini açıklıyordu. Özellikle son dönemde toplumda artan kutuplaşmanın farklı kesimlerinden insanların takdirini kazandı.

Değirmenci'nin TİP'e katılmasında, partinin sol ideolojisine yakın duruşu ve çalışma hayatı konusundaki hassasiyetlerinin etkili olduğu söyleniyor. Kendisi de bir süredir üzerinde düşündüğü siyasi arenaya atılışını gerçekleştirme konusunda kararını verdi ve TİP'in aday listesine dahil oldu.

TİP lideri Erkan Baş, Değirmenci'nin yanı sıra diğer adaylarıyla da uyumlu bir çalışma içinde olduklarını belirtiyor. Partinin seçim stratejisine yönelik sorulara ise Baş şu yanıtı veriyor: "Siyasi mücadelemiz, emekçilerin, işçilerin, kadınların, gençlerin, ezilen halkların haklarını savunmak ve kazanmak için yürütülen bir mücadeledir. Kendi programımızla, kendi taktiğimizle, kendi çizgimizle sonuna kadar mücadele edeceğiz."

Tek bankadan nakit avans kampanyası! Üstelik faizsiz! Tek bankadan nakit avans kampanyası! Üstelik faizsiz!

Baş, Değirmenci'nin adaylık teklifini kabul etmesiyle ilgili olarak, "Sevgili İrfan Değirmenci milletvekili adaylığı teklifimizi kabul ederek mücadelemize güç verdi" dedi. Adayların belirlenmesi sürecinde, parti üyelerinin görüşlerinin de alındığını söyleyen Baş, "Partimize katkı sağlayacak, mücadeleye güç katacak arkadaşlarımızı aday gösterdik" ifadelerini kullandı.

TİP'in milletvekili adayları arasında oyuncu Mehmet Aslantuğ da yer alıyor. Aslantuğ, adaylık teklifini kabul ettiğini açıklayarak, "Eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinde TİP ile birlikte yürüyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

TİP'in aday listesiyle ilgili çalışmaların devam ettiği ve diğer isimlerin de açıklanmasıyla birlikte seçimlere hazırlık sürecinin hız kazanacağı belirtiliyor. Parti, emekçilerin sorunlarına çözüm odaklı bir yaklaşım sergileyerek, adaletli bir toplum mücadelesi vereceğini söylüyor.