Hatay’ın İskenderun ilçesinde lodos nedeniyle deniz seviyesi yükselirken deniz suyu sabah saatlerinde çekilmeye başladı.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremler çevresindeki 11 ili etkilemiş bu illerden biri de Hatay olmuştu. Depremin ardından kıyı bandının ve sahil şeridinin hasar gördüğü Hatay’ın İskenderun ilçesinde lodos nedeniyle dün gece saatlerinde deniz seviyesi yükselmişti.

Gece saatlerinde du altında kalan İskenderun ilçesindeki Atatürk Bulvarı’nın bazı kesimlerinde sabah saatlerinde deniz suyu çekilerek normale döndü. Diğer bir yandan da İskenderun Anıt Meydanı’nda ve sahil şeridinde de su birikintilerinin yaşandığı da gözlemlendi.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Gece yükselen deniz suyu seviyesi sabah saatlerinde normale dönmeye başladı ancak lodos hala devam ediyor

Deniz suyunun yükselmesi ve çekilmesine neden olan lodosun etkisi Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşanmaya devam ederken, İskenderun Körfezi’nde de dün akşam saat 23.49’da 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

4.5 şiddetindeki depremin meydana gelmesiyle beraber sahil şeridindeki suyun yükselmesi üzerine İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek de konuya ilişkin yazılı açıklamalarda bulundu. İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in yaptığı açıklamalarda ise, yaşanan deniz suyu yükselme olayının 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerde oluştuğu belirtildi ve bu depremlerde de kıyı bandı ile sahil şeridinin zarar görmesi sebebiyle de kentte etkili olan lodostan kaynaklandığı da kamuoyu ile paylaşıldı.