İŞKUR'dan vatandaşa destek ödemesi müjdesi geldi. PTT ile 8.000 TL nakit destek yapacak. Başvurular için 30 gün süre var. Süre sınırını aşmadan başvurunuzu tamamlayın.

Devletin en önemli kurumlarından olan İŞKUR, gerekli şartları taşıyan kişilere aylık yardım verecek. Başvuru şartları netleşti. PTT üzerinden 8.000 TL ödeme yapılacak. Ocak ayının ilk zamlı ödemeleri Yarın itibarıyla hesaplara yatacak. Hala başvuru yapmayanların 30 gün süresi var. Süre sınırına dikkat ederek başvurusunu tamamlayanlar düzenli olarak ödeme alabilecek.

İŞKUR tarafından işsizlik maaşı ödemeleri 2023 yılında da devam ediyor. Kendi kusuru ve isteği dışında işsiz kalan vatandaşlar gerekli şartları taşımaları durumunda başvuru yaparak belirli süre boyunca işsizlik maaşı alabiliyor. Aynı zamanda bu kişiler İŞKUR tarafından iş bulunması halinde yeni işlerine yerleştiriliyor. İşsizlik maaşı 2023 yılında zamlı olarak ödeniyor. Şu anda en yüksek işsizlik maaşı 8.000 TL'ye kadar yükseldi. Ancak İŞKUR'dan işsizlik maaşı alabilmek için bazı Şartları yerine getirmek gerekiyor. Peki, işsizlik maaşı başvuru şartları neler? Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı başvuru şartları ve merak edilen tüm detaylar haberimizde…

EN YÜKSEK İŞSİZLİK MAAŞI 8.000 TL OLDU

Yeni yılın gelmesi ile birlikte hem devlet tarafından yapılan yardımlarda hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerde artış olduğu nokta artış yaşanan bir ödemede İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşında gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl en düşük 4000 TL olarak ödenen işsizlik maaşı Yeni yılda asgari ücrete Endeksli olarak en yüksek 8 bin TL olarak belirlendi. İşsizlik maaşı belirli süre boyunca işsiz kalan kişilerin hesaplarına yatıyor. Ödediğiniz sigorta primine göre işsizlik maaşı almak mümkün oluyor.

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

30 GÜN BAŞVURU SÜRESİ VAR

Devlete İşsizlik maaşı alabilmek için bazı Şartları yerine getiriyor olmak gerekiyor. Ayrıca İşsizlik maaşı için başvuru süresi sınırı da bulunuyor. Kendi kusuru ya da isteği dışında işsiz kalan kişilerin iş akdinin feshedilmesinden sonra en fazla 30 gün içinde işsizlik maaşı başvurusu yapmaları gerekiyor. İşsizlik maaşı başvurusu İŞKUR şubelerinden ya da İŞKUR internet şubesi üzerinden yapılabiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR'dan işsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içinde en az 120 gün hizmet akdine tabi olmak gerekiyor. Aynı zamanda son 3 yıl içinde işsizlik sigorta primi ödemiş olma şartı aranıyor. İşsizlik maaşı alanlar maaşlarını aldıkları süre boyunca İŞKUR'un düzenlediği meslek geliştirme edindirme ve yetiştirme eğitimlerine de katılabiliyor. Sosyal devlet olma anlayışını yerine getiren Devlet, İŞKUR aracılığıyla hem iş arayan vatandaşları maddi anlamda zorda bırakmıyor hem de iş sahibi yapmak için çalışıyor.