İsrail Türkiye'deki vatandaşlarına 'tehdit' uyarısı yaptı ve dikkatli olmalarını söyledi...

İsrail Milli Güvenlik Konseyi, Pazartesi günü Türkiye'deki vatandaşlarına yönelik seyahat uyarısını yeniledi.

Tel Aviv yönetimi, İranlı bir albayın Tahran'da suikasta uğrayarak öldürülmesinin ardından yine Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısında bulundu ve vatandaşlarına dikkatli olmaları yönünde uyarı geçti.

İsrail Milli Güvenlik Konseyi, İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Albay Seyit Hüdayi'nin 22 Mayıs'ta Tahran'daki evinin yakınlarında gerçekleşen bir suikast sonucu öldürülmesinin ardından yine uyarılara başladı.

Adsız-131

THY'de Part Time İş! Personel Alımları Başladı, THY İş Başvurusunda Aranan Şartlar... THY'de Part Time İş! Personel Alımları Başladı, THY İş Başvurusunda Aranan Şartlar...

Pazartesi günü Türkiye'deki vatandaşlarına yönelik seyahat uyarısını yenileyen Konsey İran'ın İsraillilere zarar verme planlarından duyulan korkunun, "İsrail'in bir İran Devrim Muhafızları subayını öldürmekle suçlanmasının ardından yoğunlaştığını" söyledi.

Haaretz'de yer alan habere göre Konsey, yaptığı açıklamada söz konusu durumun, "İran'la sınırı olan ülkeler ve özellikle Türkiye'deki İsrailliler için gerçek bir tehdit oluşturduğunu" vurguladı. Türkiye, İsrail tarafından halihazırda "yüksek riskli ülke" olarak sınıflandırıyor.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nün kıdemli bir üyesi olan Albay Hüdayi, geçen hafta Tahran'da suikasta uğraöış, basına sızan iddialara göre ise Hüdayi, 2012'de Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de İsrailli bir diplomatı hedef alan bombalı bir eylemin ardındaki isim olmuştu. Hüdayi'nin ayrıca Tayland'ta da İsrailli diplomatları hedef alan başarısız bir operasyona karıştığı da ayrıca iddia edildi.