İşsiz kalanların yeni iş bulana kadar güvence olarak gördüğü İşsizlik Fonu'nun da, işverene kaynak olduğu ortaya çıktı.

Yılın ilk 8 ayında işverene verilen teşvik, işsize ödenenin tutarın iki katına çıkınca gündem de işçinin maaşından kesilen "işsizlik fonu" oldu.

İşsiz kalanlara kendi maaşlarından kesilerek gelir yaratılan, yeni bir iş bulana kadar geçinmelerine imkan sağlamak amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu, yine işverene yaramış oldu.

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı - Son Dakika Medya Haberleri Haberleri - SGK Rehberi

İşsizlere 20 yıldır yapılan ödemenin daha fazlasının işverene 2.5 yılda yapıldığı ortaya çıkınca fonun amacı tekrar sorgulanmaya başlandı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Yılın ilk 8 ayında işverene yapılan teşvik ve destek ödemeleri 15.8 milyar lirayı bulurken, aynı dönemde işsizlik ödeneğini hak edenlere verilen ödeme ise sadece 7.8 milyar TL oldu.

İşsizlik Fonu İddialarıyla İlgili Sorularımıza İŞKUR'dan Yanıt - Sivil Sayfalar

Ocak-Temmuz 2022 arasında işsizlik fonuna başvuruda bulunan 965 bin 58 kişiden yalnızca 468 bin 964 kişi ödeneğe hak kazandığı görülürken, işçiyi koruması gereken ve bu amaçla toplanan fondan milyarlarca lira "işveren" destek almış oldu.

Mart 2002'den 31 Ağustos 2022'ye kadar işsizlik ödeneğine başvuran yaklaşık 17 milyon kişiden ise sadece 9.4 milyonu ödeneği almaya hak kazandı ve 20 yılda bu kişilere yapılan toplam ödeme 48.4 milyar TL olurken, sadece 2020'den 2022 yılı Ağustos ayına kadar işverene yapılan teşvik ve destek ödemelerinin ise 55.5 milyar liraya ulaştığı görüldü.

İŞSİZE CİMRİ, PATRONA CÖMERT İŞSİZLİK FONU – SavunmaHareketi.Org