Belli sebeplerden dolayı işsiz kalmış ve bu yüzden de hiçbir geliri olmayan vatandaşlara İŞKUR tarafından işsizlik ödemesi sağlanıyor. Türkiye İş Kurumu, işsiz kalan vatandaşara aylık olarak belirli şartları karşılamaları durumunda işsizlik ödeneği sağlı

Belli sebeplerden dolayı işsiz kalmış ve bu yüzden de hiçbir geliri olmayan vatandaşlara İŞKUR tarafından işsizlik ödemesi sağlanıyor. Türkiye İş Kurumu, işsiz kalan vatandaşara aylık olarak belirli şartları karşılamaları durumunda işsizlik ödeneği sağlıyor. Ancak işsizlik ödemesi almak için de bazı şartlar aranıyor. Bu şartlardan en önemlisi ve ilki ise kişinin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olması şartı aranıyor. Belli bir süre için yapılacak olan işsizlik ödemesinden yararlanabilmek için aranan şartlara uymanız gerekiyor. Türkiye İş Kurumu'nun vereceği işsizlik ödeneği için aranan şartları sağlamanız durumunda ise işsizlik maaşı ödemenizi alabileceksiniz. Peki, işsizlik maaşı nasıl alınır ? İşsizlik maaşı başvuruları nasıl ve nereden yapılır ? 2021 işsizlik maaşı almak...


İşsizlik maaşı almak için şartlar nelerdir ?


Çalışan vatandaşların ne olursa olsun var olacağını güvendikleri güvencelerinden birisi, İŞKUR'un verdiği işsizlik maaşıdır. Çalışanların birçoğu iş yerinde, çalıştığı kurumda bir sorun yaşadığında ve işsiz kaldığında bilir ki, işsizlik maaşı ödemesi almak için hakkı vardır. Ancak burada dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı şartlar vardır.  İŞKUR kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılan ya da haklı fesihle ayrılan çalışanlara son 3 yıldaki prim gün sayılarına göre 10 aya kadar maaş ödemesi yapmaktadır. Türkiye İş Kurumu'nun sağladığı bu işsizlik maaşına başvurmak için aranan şartlar nelerdir ?

İşsizlik maaşı alabilmek için aranan şartlar şunlardır;

-Çalışan vatandaşın kendi istek ve iş yerinde yaptığı hatası dışında işsiz kalması,

-Hizmet akdinin yani işveren ile işçinin arasında iş anlaşmasının sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması,

-İşveren ile işçinin arasında iş girerken yaptığı çalışma anlaşmasının fesh edilmeden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması,

-Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen giderek ya da elektronik ortamda başvuru yapmış olması gerekmektedir.


İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır ?


Türkiye İş Kurumu'nun belli bir nedenden dolayı işsiz kalmış olan vatandaşlarına yaptığı yardıma, para ödemesine işsizlik ödeneği ya da işsizlik maaşı denir. İŞKUR'un sağladığı işsizlik maaşından yararlanabilmek için aranan bazı şartlar vardır. Vatandaşların aranan bu şartları karşılaması durumunda ise İŞKUR, işsiz kalmış vatandaşa işsizlik maaşı ödemesi yapar. Peki, işsizlik maaşı başvurusu nasıl ve nereden yapılır ? Çalıştığınız kurum veya kuruluşla yani iş yeriniz ile çalışma sözleşmenizi feshettiğiniz günden sonra en geç 30 gün içinde, İŞKUR'dan işsizlik maaşına başvuru yapmak gerekiyor. İŞKUR işsizlik maaşına başvuru yapmanız için iki farklı seçeneğiniz var.  İsterseniz İŞKUR ofislerine gidip yüz yüze başvuru yapabilirsiniz. İsterseniz de İŞKUR'un internet sitesi olan www.iskur.com.tr adresinden de online olarak işsizlik maaşına başvuru da bulunabilirsiniz.

İşsizlik maaşı ne kadar ? 2021 işsizlik maaşı ne kadar ?


2021 yılı işsizlik maaşları henüz net olarak belli olmadı. Ancak geçen senenin işsizlik maaşına bir bakalım. 2020 yılında İŞKUR'un işsiz vatandaşlara verdiği işsizlik maaşı ne kadar ?

2020 yılı için aylık işsizlik ödeneğine baktığımız zaman, işsiz maaşlarının duruma ve kişiye göre değiştiğini görebiliriz. Aşağıdaki tabloyu incelediğimiz zaman ödenen işsizlik maaşı miktarını öğrenebiliriz. Tabloya bakıldığında görüyoruz ki, ödenen en düşük işsizlik maaşı tutarı 1 bin 168 TL'dir. 2020 yılı en düşük işsizlik maaşı tutarından sonra sonraki tutar ise 1 bin 389 TL olarak belirlenmiş ve vatandaşa ödenmiştir. Son olarak ise geçen sene 2020 yılında ödenen en yüksek işsizlik maaşı ödeneği miktarı ise 2 bin 336 TL olmuştur.

İşsizlik maaşı ödemelerinde, ödenecek işsizlik ödeneği miktarı vatandaşın çıktığı işinden ne kadar maaş aldığına, kaç yıl çalıştığına göre değişiklik gösteriyor. Son ayrıldığınız işinizde ne kadar yüksek maaş aldığınız da işsizlik maaşı alırken size avantaj olarak geri dönüyor. Eğer çıkmış olduğunuz iş yerinizde düşük ücret ile çalışıyorsanız da, ödenecek işsizlik ödeneği miktarınız da azalıyor.