İstanbul Depremi öncü mü? Büyük Deprem olacak mı uzman açıkladı!

İstanbul depremi öncü mü? İstanbul'da meydana gelen deprem sonrası uzmanlardan peş peşe açıklamalar geldi. Peki İstanbul depremi öncü mü? Büyük deprem olacak mı uzman cevapladı!

Gündem 19.06.2021 - 15:49 19.06.2021 - 15:49 Berkay Keskin

İstanbul'da meydana gelen deprem sonrası artçı olmadığı bilinen 19 Haziran İstanbul depremi öncü mü sorulara akıllara geldi. Soruyu soran gazetesi Candaş Tolga Işık, verdiği cevapla daha büyük deprem mi olacak? İstanbul'da büyük deprem mi olacak soruları akıllara geldi!

19 Haziran İstanbul Depremi öncü mü?

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Kandilli Rasathanesi müdürü Haluk Özener'i arayarak "4,2 büyüklüğünde Kartal Marmara depremi öncü olabilir, büyük deprem olacak mı" cevabı tüm vatandaşları korkuttu. Peki İstanbul depremi öncü mü? Büyük istanbul depremi olacak mı sizler için araştırdık.

İlk belirlemelere göre korkulacak bir şey yok!

Kandilli Rasathanesi müdürü, büyük deprem olursa öncü'dür açıklaması sonrası ulaştığımız deprem uzmanları "İlk gelen veriler marmara denizlinde değil, kara üzerinde olan bir deprem. Fazla hissedilmesinin nedeni bu. Ana Fay deniz içinde, eğer deniz içinde meydana gelmediyse ana fayda olmadı demektir, yani endişe duyulacak bir şey yok" açıklaması yaptı. 

Depremin deniz içinde yani Marmara fayında olmaması endişeye gerek olmadığı anlamı taşıyor. 

600 civarında aktif fay her an 4 ve üzeri deprem yapabiliyor!

Türkiye'de ana ve tali olmak üzere 600 civarında aktif fay olduğu söyleyen Deprem uzmanı " Aktif fayların hepsi her an 4 ve üzeri deprem yapma kapasitesine sahip olan faylar, ayrıca bazen barajlardaki su miktarının ani artış ve azalışları maden sahasındaki çalışmalar yer altındaki göçük ve heyelanlar" küçük deprem yapabilir açıklaması yaptı. 

Merkez Üssü yine sulak bir yer!

İstanbul depreminin merkez üssü sulak bir yer, buradan Değirmen deresi geçiyor. Bölgede baraj veya gölet olduğu biliniyor. Bu sebeple 19 Haziran İstanbul depremi için endişeye korkuya neden olacak bir durum yok. 

19 Haziran İstanbul depremi olma sebebi, yazın gelmemesi ve son zamanlardaki yoğun yağışlar su miktarını artırması sebebiyle meydana geldi. 

Aynı 19 Haziran İstanbul depremi gibi Balıkesir yakınlarında geçtiğimiz yıl yaşanmış, su debisinin artması nedeniyle göletin yere uyguladığı basınç çoğalmış ve bir kaç küçük deprem meydana gelmişti. 

İstanbul halkına seslendi!

İstanbul'da yaşayan vatandaşlara seslenen deprem uzmanı, "İstanbul halkı endişelenmesin, bu deprem fay kaynaklı bir deprem değil, marmara denizinde olmadı, yani marmara fayı ile alakası yok, Büyük depremin şu an için ismi geçmez" açıklaması yaptı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@