İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşların taksiye dönüştürülmesi kararı kapsamında yapılan kura çekimine katıldı.

Kura çekiminde açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu yeni tasarım olan araçların vatandaş tarafından ‘aranan araçlara’ dönüşeceğini belirtti.

Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor! Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor!

Küçükçekmece’de gerçekleşen kura çekiminde açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Taksi veya minibüs meselesinde ilk sırada her zaman 16 milyon İstanbulluyu ikinci sırada ise o direksiyonun başındaki esnafı düşünüyoruz” dediği açıklamada “Vatandaşımızın ve esnafımızın isteklerini makul seviyede karşılayıp eleştirdiğim zaman çıkan sonuç büyük oranda herkesi mutlu eder” açıklamasında bulundu.

Açıklamasının devamında “Benim minibüsçü esnafım hakkını alacak, para kazanamaz ise evine mahcup gider” dediği açıklamayı hatırlatarak bu açıklamadan geri adım atmadığını vurguladı “Görev aldığımda neredeyse iki buçuk yıldır zam almamış ancak maliyeti artmış esnaflar durumundaydınız, göreve gelir gelmez bu zammı vermek zorundaydım. Esnafımız kazanacak ki yüzü gülsün, yüzü güzel olsun ki o minibüse binen vatandaşımız da gülsün” açıklamasında bulundu.

UKOME Kararı Alınmıştı

Ekrem İmamoğlu 30 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşen UKOME toplantısında 321’i doğrudan olmak üzere toplam 1803 minibüsün taksiye dönüştürülmesi kararının alındığını hatırlatarak “16 Ocak 17 Şubat tarihileri arasındaki başvuru sürecinde 2 bin 623 taşımacı, araçlarını taksiye dönüştürmek için başvurdu. Bu başvuruları arkadaşlarımız ise hat bazında listeledi. Bugün de taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından fazla başvuru alınan hatlarda 2 bin 531 başvuru içerisinden 1342 taksi dönüşüm hakkı için noter huzurunda bulunuyoruz” açıklamasında bulunan Ekrem İmamoğlu Şehirdeki taksi sayısının ihtiyacın çok alında kaldığını vurgulayan Ekrem İmamoğlu İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Haziran 2020’de İstanbul’un en az 35.000 taksiye ihtiyacı olduğunu belirttiği çalışmayı hatırlattı.

Ekrem İmamoğlu, farklı özelliklere sahip ve dönüştürülmüş taksilerde ücret tarifesinin de farklı olacağını aktardığı açıklamada şu ifadeleri kullandı “Yüzde 30 fazla olacak, ŞU taksiler İstanbul’da aranan taksiler olacak, yani diğer taksiyi durdurmayacaklar, bu taksiyi durdurmak için aradan sizleri seçecekler. Hem daha iyi para kazanacaksınız hem daha memnuniyeti yüksek taksiler olacaksınız. Sayısı çok olmasa da engelli vatandaşlarımızı da taşıyan hem para kazanıp hem de hayır duası alacak insanlar olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasının ardından Bakırköy 23. Noteri eşliğinde dönüşüm için kura çekimi yapıldı, Ekrem İmamoğlu tarafından dönüşüm hakkı kazanan bir esnafa hırka hediye etti.